metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Větší foto
Při posezení se studenty v SOŠ Drtinova v Praze 5. | foto: Metro.cz

Mladí čtenáři nastavují deníku Metro zrcadlo

  12:49
Vyrazili jsme sbírat zpětnou vazbu od studentů. Další přišli přímo k nám do redakce.

V novinářské profesi, obzvláště pokud svými články denně oslovujete stovky tisíc čtenářů, musíte počítat nejen s pochvalami, ale také s tvrdou kritikou. O to více potěší, když zjistíte, že vaši práci denně řeší, čtou a hodnotí nejen starší čtenáři, ale i mladá krev. Deníku Metro v poslední době nastavuje zrcadlo hned několik mladých lidí. Někdy dorazil Mohamed k hoře, jindy hora k Mohamedovi.

Středoškoláci ze Smíchova
Před týdnem jsme si udělali výlet na Střední odbornou školu Drtinova, jež se nachází na Andělu. Zde jsme byli hostem studentského debatního kroužku, kam si budoucí diplomaté a odborníci přes sociální služby vůbec poprvé pozvali někoho z novin. „Minulý týden jsme tu řešili téma trestu smrti. Tohle bude jistě veselejší debata,“ přivítala nás v jedné ze tříd spolu s dalšími spolužáky usměvavá předsedkyně kroužku Šárka. 

Stáže v deníku Metro

Nejčtenější deník v Praze nabízí studentům pracovní stáže.

  • Redakce hledá šikovné mladé novináře, kteří si chtějí vyzkoušet praxi v jedné z největších českých mediálních společností. 
  • Stážista bude vytvářet vlastní texty, fotit, vymýšlet originální témata a zkusí si práci reportéra v terénu. 
  • Podmínkou získání stáže je zájem o Prahu, aktuální dění, sociální sítě, dávka humoru a vtipu a také dobrá znalost českého jazyka a stylistické dovednosti. 
  • Pokud se stážista osvědčí, redakce mu může nabídnout další spolupráci i na delší dobu. 
  • Stručný motivační dopis posílejte na e-mailovou adresu dopisy@metro.cz. 

Následující hodinka se točila nejen kolem popisování každodenní práce v našem deníku, ale i svobody tuzemských médií obecně. Došlo také na téma objektivity, které by se měly noviny vždy snažit dosáhnout. „Nám nikdo z vyšších míst témata nediktuje, ačkoli je pravda, že téma vlastnictví médií ve společnosti poslední dobou dost rezonuje,“ říkali jsme studentům.
Žačku z „Drtinky“ Zuzanu zajímalo, zda máme v deníku stážisty. Tuto možnost samozřejmě nabízíme a novou krev v redakci vždycky vidíme rádi (viz box). Smíchovští středoškoláci podle ostatních členů debatní party – Lukáše, Zuzany, Andrey, Denisy a Viktora – používají deník Metro jako rychlý zdroj informací předtím, než je mají uplatnit při debatě v hodinách. „Ale chybí nám vaše denní horoskopy. Byly vtipné,“ míní studentka Petra.

Staromilec v Metru
Před několika dny jsme měli v redakci „špiona“ z časopisu ABC. Sedmnáctiletý student Lukáš Malý, o kterém jsme v našem deníku psali jako o mladém staromilci, nám přinesl svou knižní prvotinu Vázací motýlek. Následně se seznámil s tím, jak to chodí v jiné redakci. 

„Máte uzávěrku každý den, ale koukám, že tu nesedí armáda grafiků,“ divil se Lukáš, zatímco s námi včetně šéfredaktora Petra Holečka popíjel kávu. Vysvětlili jsme mu, že díky speciálně navrženému redakčnímu systému může editor zvládnout při výrobě novin více funkcí najednou. „Proto je nás tady také o něco méně, než je zvykem,“ nechal se slyšet kolega Holeček.
Lukáš Malý se také podivil tomu, že si fotografie k článkům často členové redakce pořizují sami. „Nemalé množství fotek nám také posílají sami čtenáři prostřednictvím služby Metro hlídač. Ty nejlepší fotografie, které se objeví v novinách, posléze finančně odměňujeme,“ popsali jsme dále.

Otázky pro šéfredaktora
Nejmladší návštěva přijde do deníku Metro za několik dní. Žačka Základní školy Řeporyje Nikola Mejtská chce položit několik otázek našemu šéfredaktorovi. Dostala totiž za domácí úkol prozkoumat svět médií.

Den s Pavlem Urbanem
Včera k nám do redakce dorazila na návštěvu také studentka Eliška Havlíčková. Na své alma mater – Vyšší odborné škole publicistiky – totiž dostala v rámci své práce na školním webu Generace20.cz úkol – strávit den s absolventem její školy. Vybrala si kolegu Urbana, kterému zde celý den koukala pod ruce. Kromě jejího Jak to vidím já, které si můžete přečíst vpravo, se od ní také v dalších dnech dočkáte článku na zmíněném školním webu.

Jak to vidím já

Práce v redakci mě vždy fascinovala. Měla jsem představu, že novináři plní nápadů a témat na sebe volají, kávovar nemá chvilku klid a v redakci je chaos, a přesto to tam šlape. Když jsem ale včera vešla do té ohromné budovy na Andělu, kde sídlí i deník Metro, zaskočil mě klid, se kterým v této redakci všichni pracují. Útulné prostředí, v němž se kolegové s tou správnou dávkou sarkasmu navzájem pošťuchují, vůbec nepůsobí chaoticky, spíš naopak. Možná jsem měla dorazit třeba před volbami.

ELIŠKA HAVLÍČKOVÁ, studentka Vyšší odborné školy publicistiky

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy