metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Opravené schodiště u zastávky Solidarita | foto: Metro.cz

Moje stopa. Hřiště či schody lidé chválí, cykloboxy zrušili

  13:04
Praha 10 spustila pátý ročník akce, kde o penězích na projekty rozhodují sami občané.

Desátá městská část opět vyčlenila v participativním rozpočtu pět milionů korun. V minulých letech Mojí stopy vybudovala a rekonstruovala, na základě návrhů od občanů, například schodiště u tramvajové zastávky Solidarita nebo Bosonohou stezku.

Jedním z nejvyužívanějších projektů, který byl doposud realizován, je dětské hřiště v parku Pod Rapidem z roku 2018. „Věcí pro děti není nikdy dost. Líbí se mi trampolíny i motiv vesmíru. Hlavní ale je, že je tu spokojená moje dcera,“ hodnotí dětské hřiště maminka tříleté holčičky, se kterou park často navštěvuje. Kladné ohlasy má také rekonstrukce schodiště u zastávky Solidarita. „Pozitivní je hlavně přidání kolejnic pro kočárky a opravené zábradlí,“ pochvaluje si místní obyvatelka, která ve Strašnicích žije 25 let.

Už v prvním ročníku Mojí stopy se jedním z vítězů stalo Pietní a odpočinkové místo Kaplička Malešice. To ovšem není stále dokončené. „Projekt se nachází stále v administrativní fázi, protože bylo zapotřebí získat více než 42 souhlasů. Momentálně už čekáme jen na vyjádření statika, takže doufám, že vše bude hotové do konce roku,“ vysvětluje pro deník Metro autor nápadu Tomáš Klouček.

Jak se zúčastnit?

  • Občané mohou návrhy do pátého ročníku projektu posílat do konce května, ale musí splnit několik podmínek, zejména jde o finanční omezení.
  • Náklady na jednotlivý projekt by se měly pohybovat od 350 tisíc do dvou milionů korun. Ještě loni byla horní hranice jeden milion korun. Více informací najdete na www.mojestopa.cz.

Navzdory časové prodlevě má projekt i svá pozitiva, jako je například fakt, že na přípravě pietního a odpočinkového místa se podílejí sami autoři. „Jeden z členů autorského týmu je renomovaný architekt, takže pro nás bylo výhodné, abychom ho pověřili přípravou celé projektové dokumentace,“ říká mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Lidé se se svými návrhy často shodují s vizí radnice. Tak tomu bylo například u loňského vybudování Bosonohé stezky. „Jsme rádi, že tento projekt nakonec ve veřejném hlasování uspěl. Chůze na boso je zdraví prospěšná, takže stezku navštěvuje mnoho lidí,“ potvrzuje Hamrník.

Ne každá realizace se časem ukázala jako povedená. Například Cykloboxy pro bezpečnější uschování jízdních kol navštěvovali zejména bezdomovci, kteří v boxech nechávali spíše odpadky. „Pravidelně a ke správnému účelu využívali boxy jen tři občané, ostatní pak nárazově,“ uvádí Hamrník. Radnice tak loni v září, po třech letech od vybudování, rozhodla, že cykloboxy odstraní. Podle Hamrníka se ukazují efektivnější cyklostojany, jejichž počet desítka navýší. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek