metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Opravené schodiště u zastávky Solidarita
Větší foto
Opravené schodiště u zastávky Solidarita | foto: Metro.cz

Moje stopa. Hřiště či schody lidé chválí, cykloboxy zrušili

26. února 2020  13:04 JIŘÍ LIZEC
Praha 10 spustila pátý ročník akce, kde o penězích na projekty rozhodují sami občané.

Desátá městská část opět vyčlenila v participativním rozpočtu pět milionů korun. V minulých letech Mojí stopy vybudovala a rekonstruovala, na základě návrhů od občanů, například schodiště u tramvajové zastávky Solidarita nebo Bosonohou stezku.

Jedním z nejvyužívanějších projektů, který byl doposud realizován, je dětské hřiště v parku Pod Rapidem z roku 2018. „Věcí pro děti není nikdy dost. Líbí se mi trampolíny i motiv vesmíru. Hlavní ale je, že je tu spokojená moje dcera,“ hodnotí dětské hřiště maminka tříleté holčičky, se kterou park často navštěvuje. Kladné ohlasy má také rekonstrukce schodiště u zastávky Solidarita. „Pozitivní je hlavně přidání kolejnic pro kočárky a opravené zábradlí,“ pochvaluje si místní obyvatelka, která ve Strašnicích žije 25 let.

Už v prvním ročníku Mojí stopy se jedním z vítězů stalo Pietní a odpočinkové místo Kaplička Malešice. To ovšem není stále dokončené. „Projekt se nachází stále v administrativní fázi, protože bylo zapotřebí získat více než 42 souhlasů. Momentálně už čekáme jen na vyjádření statika, takže doufám, že vše bude hotové do konce roku,“ vysvětluje pro deník Metro autor nápadu Tomáš Klouček.

Jak se zúčastnit?

  • Občané mohou návrhy do pátého ročníku projektu posílat do konce května, ale musí splnit několik podmínek, zejména jde o finanční omezení.
  • Náklady na jednotlivý projekt by se měly pohybovat od 350 tisíc do dvou milionů korun. Ještě loni byla horní hranice jeden milion korun. Více informací najdete na www.mojestopa.cz.

Navzdory časové prodlevě má projekt i svá pozitiva, jako je například fakt, že na přípravě pietního a odpočinkového místa se podílejí sami autoři. „Jeden z členů autorského týmu je renomovaný architekt, takže pro nás bylo výhodné, abychom ho pověřili přípravou celé projektové dokumentace,“ říká mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Lidé se se svými návrhy často shodují s vizí radnice. Tak tomu bylo například u loňského vybudování Bosonohé stezky. „Jsme rádi, že tento projekt nakonec ve veřejném hlasování uspěl. Chůze na boso je zdraví prospěšná, takže stezku navštěvuje mnoho lidí,“ potvrzuje Hamrník.

Ne každá realizace se časem ukázala jako povedená. Například Cykloboxy pro bezpečnější uschování jízdních kol navštěvovali zejména bezdomovci, kteří v boxech nechávali spíše odpadky. „Pravidelně a ke správnému účelu využívali boxy jen tři občané, ostatní pak nárazově,“ uvádí Hamrník. Radnice tak loni v září, po třech letech od vybudování, rozhodla, že cykloboxy odstraní. Podle Hamrníka se ukazují efektivnější cyklostojany, jejichž počet desítka navýší. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám