metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Větší foto
Motiv Moskvy byl dříve i v severním vestibulu stanice metra Anděl. Zůstal jen v tom jižním. | foto: MAFRA

„Moskvu bych sundal.“ Stará plastika začala po 36 letech dráždit

  5:52
Jedenáct měsíců trvaly stavební práce ve vestibulu metra Na Knížecí ve stanici linky B Anděl. Zmodernizovaná hala se otevřela minulý týden.

„Rekonstrukce je významná mimo jiné tím, že jsme do ní zapojili i paní architektku metra Annu Švarc, se kterou jsme se vestibulu snažili vrátit jeho původní podobu, jako když se otevíral. Mysleli jsme na osvětlení, barvy i rozdělení prostoru, aby byl prostorný a vzdušný. V jeho čele jsme obnovili i skleněnou vitrínu, kde budou k vidění výstavy a další umění,“ komentoval úpravy Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Rekonstrukce za 259 milionů korun se setkala s pozitivními ohlasy. V internetových diskusích se ale objevily názory, že opravený vestibul má údajně jeden velký kaz na kráse.

Nejednomu z diskutujících se nelíbí, že dopravní podnik z haly neodstranil plastiku odkazující na vznik stanice. „Akorát tu Moskvu bych sundal,“ zní například jeden z komentářů. Našli se však i tací, kteří se nápisu naopak zastali. „Jsem rád, že tam ten nápis zůstal. Je to kus naší historie. Pro dnešní generaci by mohl být doplněn vysvětlující tabulkou,“ reagoval na téma další z diskutujících (historii názvu stanice najdete v boxu – pozn. redakce).

Ražba stanice metra Anděl začala v roce 1980 a pod názvem Moskevská byla otevřena 2. listopadu 1985. Nynější jméno dostala 22. února 1990. Stanice se nachází v blízkosti odstřeleného domu U Zlatého anděla, právě po něm byla před více než třiceti lety pojmenována.

Historie

  • Stanice Anděl se dříve jmenovala Moskevská. Název odkazoval na česko-sovětskou spolupráci.
  • Moskevskou navrhl ruský architekt Lev Nikolajevič Popov společně s českými architektkami Evou Břuskovou a Marií Davidovou. V Moskvě pro změnu vznikla stanice metra Pražskaja (Pražská). Na ní pracovali čeští inženýři.
  • Stanice v Praze začala sloužit 2. listopadu 1985. Ta moskevská jen o čtyři dny později. Stanice byly chápány jako důkaz přátelství mezi ČSSR a SSSR, což dokládala umělecká díla ve vestibulech. V severním vestibulu stanice Anděl mohli dříve cestující vidět ještě mozaiku s tématem Moskvy, která však byla odstraněna, a na jejím místě je nyní infostánek dopravní podniku.
  • Loni se v Rusku objevila občanská výzva k přejmenování stanice Pražskaja na stanici Maršála Koněva. Podle televize Zvezda má jít o odpověď na odstranění jeho sochy z pražské Bubenče.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy