metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Motiv Moskvy byl dříve i v severním vestibulu stanice metra Anděl. Zůstal jen v tom jižním. | foto: MAFRA

„Moskvu bych sundal.“ Stará plastika začala po 36 letech dráždit

  5:52
Jedenáct měsíců trvaly stavební práce ve vestibulu metra Na Knížecí ve stanici linky B Anděl. Zmodernizovaná hala se otevřela minulý týden.

„Rekonstrukce je významná mimo jiné tím, že jsme do ní zapojili i paní architektku metra Annu Švarc, se kterou jsme se vestibulu snažili vrátit jeho původní podobu, jako když se otevíral. Mysleli jsme na osvětlení, barvy i rozdělení prostoru, aby byl prostorný a vzdušný. V jeho čele jsme obnovili i skleněnou vitrínu, kde budou k vidění výstavy a další umění,“ komentoval úpravy Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Rekonstrukce za 259 milionů korun se setkala s pozitivními ohlasy. V internetových diskusích se ale objevily názory, že opravený vestibul má údajně jeden velký kaz na kráse.

Nejednomu z diskutujících se nelíbí, že dopravní podnik z haly neodstranil plastiku odkazující na vznik stanice. „Akorát tu Moskvu bych sundal,“ zní například jeden z komentářů. Našli se však i tací, kteří se nápisu naopak zastali. „Jsem rád, že tam ten nápis zůstal. Je to kus naší historie. Pro dnešní generaci by mohl být doplněn vysvětlující tabulkou,“ reagoval na téma další z diskutujících (historii názvu stanice najdete v boxu – pozn. redakce).

Ražba stanice metra Anděl začala v roce 1980 a pod názvem Moskevská byla otevřena 2. listopadu 1985. Nynější jméno dostala 22. února 1990. Stanice se nachází v blízkosti odstřeleného domu U Zlatého anděla, právě po něm byla před více než třiceti lety pojmenována.

Historie

  • Stanice Anděl se dříve jmenovala Moskevská. Název odkazoval na česko-sovětskou spolupráci.
  • Moskevskou navrhl ruský architekt Lev Nikolajevič Popov společně s českými architektkami Evou Břuskovou a Marií Davidovou. V Moskvě pro změnu vznikla stanice metra Pražskaja (Pražská). Na ní pracovali čeští inženýři.
  • Stanice v Praze začala sloužit 2. listopadu 1985. Ta moskevská jen o čtyři dny později. Stanice byly chápány jako důkaz přátelství mezi ČSSR a SSSR, což dokládala umělecká díla ve vestibulech. V severním vestibulu stanice Anděl mohli dříve cestující vidět ještě mozaiku s tématem Moskvy, která však byla odstraněna, a na jejím místě je nyní infostánek dopravní podniku.
  • Loni se v Rusku objevila občanská výzva k přejmenování stanice Pražskaja na stanici Maršála Koněva. Podle televize Zvezda má jít o odpověď na odstranění jeho sochy z pražské Bubenče.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek