metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Motiv Moskvy byl dříve i v severním vestibulu stanice metra Anděl. Zůstal jen v tom jižním. | foto: MAFRA

„Moskvu bych sundal.“ Stará plastika začala po 36 letech dráždit

  5:52
Jedenáct měsíců trvaly stavební práce ve vestibulu metra Na Knížecí ve stanici linky B Anděl. Zmodernizovaná hala se otevřela minulý týden.

„Rekonstrukce je významná mimo jiné tím, že jsme do ní zapojili i paní architektku metra Annu Švarc, se kterou jsme se vestibulu snažili vrátit jeho původní podobu, jako když se otevíral. Mysleli jsme na osvětlení, barvy i rozdělení prostoru, aby byl prostorný a vzdušný. V jeho čele jsme obnovili i skleněnou vitrínu, kde budou k vidění výstavy a další umění,“ komentoval úpravy Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Rekonstrukce za 259 milionů korun se setkala s pozitivními ohlasy. V internetových diskusích se ale objevily názory, že opravený vestibul má údajně jeden velký kaz na kráse.

Nejednomu z diskutujících se nelíbí, že dopravní podnik z haly neodstranil plastiku odkazující na vznik stanice. „Akorát tu Moskvu bych sundal,“ zní například jeden z komentářů. Našli se však i tací, kteří se nápisu naopak zastali. „Jsem rád, že tam ten nápis zůstal. Je to kus naší historie. Pro dnešní generaci by mohl být doplněn vysvětlující tabulkou,“ reagoval na téma další z diskutujících (historii názvu stanice najdete v boxu – pozn. redakce).

Ražba stanice metra Anděl začala v roce 1980 a pod názvem Moskevská byla otevřena 2. listopadu 1985. Nynější jméno dostala 22. února 1990. Stanice se nachází v blízkosti odstřeleného domu U Zlatého anděla, právě po něm byla před více než třiceti lety pojmenována.

Historie

  • Stanice Anděl se dříve jmenovala Moskevská. Název odkazoval na česko-sovětskou spolupráci.
  • Moskevskou navrhl ruský architekt Lev Nikolajevič Popov společně s českými architektkami Evou Břuskovou a Marií Davidovou. V Moskvě pro změnu vznikla stanice metra Pražskaja (Pražská). Na ní pracovali čeští inženýři.
  • Stanice v Praze začala sloužit 2. listopadu 1985. Ta moskevská jen o čtyři dny později. Stanice byly chápány jako důkaz přátelství mezi ČSSR a SSSR, což dokládala umělecká díla ve vestibulech. V severním vestibulu stanice Anděl mohli dříve cestující vidět ještě mozaiku s tématem Moskvy, která však byla odstraněna, a na jejím místě je nyní infostánek dopravní podniku.
  • Loni se v Rusku objevila občanská výzva k přejmenování stanice Pražskaja na stanici Maršála Koněva. Podle televize Zvezda má jít o odpověď na odstranění jeho sochy z pražské Bubenče.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek