metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Neděle, 25. října 2020. Svátek má Beáta.
Jasmínka Kiliánková při rehabilitaci
Větší foto
Jasmínka Kiliánková při rehabilitaci | foto: Axon

Mozková obrna nutně nemusí být bariérou pro kvalitní život

11. října 2020  19:28 Pavel Hrabica Metro.cz
Dvě hodiny cvičení v rehabilitačním centru, pak hodina doma. Tak vypadá život dvouapůlleté Jasmínky.

Mozková obrna je nemoc, která v České republice zasáhne ročně tisíce dětí. Dříve se jí říkalo „dětská“, v současnosti se užívá už jen „mozková obrna“, protože je to choroba, jež provází pacienty sice od dětství, ale až do dospělosti. O tom, jaký jejich dospělý život bude, rozhoduje kromě druhu postižení i péče. Jak brzo se dítěti dostane a do jaké míry je kvalitní.

Jasmínka Kiliánková měla štěstí v neštěstí. „V jejím případě zasáhla nemoc jen dolní končetiny, nenarušila pohyb rukou a mentálně je Jasmínka zcela normální dítě jako její vrstevníci,“ říká Jarmila Zipserová, primářka neurorehabilitační kliniky Axon, kam Jasmínka s maminkou již rok docházejí. Když sem malá pacientka poprvé dorazila v prosinci loňského roku, přesunovala se v podstatě stylem „žabího skoku“. Teď už zvládá chůzi s oporou chodítka, pohybuje se samostatně například kolem stěny, nábytku a zvládne i samostatné kroky, byť na krátkou vzdálenost.

Dětská už není dětská

  • Letošní říjen je u nás vedený jako Měsíc mozkové obrny. Světový den byl 6. října.
  • Mozková obrna (dříve vedená jako dětská mozková obrna) je dlouhodobé nepostupující postižení hybnosti.
  • Je způsobena poškozením mozku v prenatálním období, během porodu nebo krátce po něm.

„Jasmínka bude jednou normálně chodit, myslím, že jednou zvládne i taneční, možná jen trochu osobitým stylem, ale zvládne je. Mozková obrna ale znamená cvičení na celý život,“ konstatuje primářka Zipserová. Pacienti v Axonu, pokud jim částečně nepřispávají jejich pojišťovny, si rehabilitaci platí sami. Jedná se až o desetitisícové částky měsíčně.

„Momentálně přecházíme k jiné pojišťovně, ta předešlá nám nic nehradila,“ říká Dominika Kiliánková, maminka malé Jasmínky. Peníze prý shání, jak se dá. Kvůli financím založila i transparentní účet, pomáhá i nadační fond Axon a významně přispívá i rodinný známý, který se rozhodl, že bude Jasmínce na její náročnou rehabilitaci pravidelně výrazně přispívat. Primářka Jarmila Zipserová připomíná, že léčba opravdu není bez přispění pojišťoven levná. „Na snaze rodičů u nás je ale znát, že si uvědomují i tu cenu, je to znát na tom, jak sami doma s dětmi rehabilitují,“ upozorňuje primářka rehabilitační kliniky.

Počty pacientů s mozkovou obrnou se nejen v Česku zvyšují. Paradoxně je důvodem i fakt, že se stále víc daří zachraňovat děti z předčasných porodů a nízkou porodní váhou. U nich se tato choroba také vyskytuje. Často se však obrna vyskytne i po bezproblémovém těhotenství i porodu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Lockdown II.

ilustrační snímek Koloblog
vydáno 24. října 2020  17:43

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Když se mi začne hodně dařit, stáhnu se, říká muzikálová herečka

Markéta Schimmerová Procházková se narodila 25. 2. 1986 v Jihlavě, kde...
vydáno 24. října 2020  12:38

Nebudeme tu s Markétou Schimmerovou Procházkovou hrát hru, že jsme se viděli poprvé v životě. Za ta léta, co se známe, se Markéta vyšvihla mezi...  celý článek

Infocentra v metru zůstávají otevřená. Pozastaven je jen prodej suvenýrů

Stanice metra I. P. Pavlova
vydáno 24. října 2020  7:59

Základní zvyklosti se v pražském metru nemění ani po vyhlášení přísných vládních opatření. Kromě čerstvých výtisků deníku Metro ve stojanech tu i nadále...  celý článek

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Ilustrační snímek
vydáno 24. října 2020  5:50

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy