metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Chystáme se na první golfovou akci.
Další 1 fotografie v galerii
Chystáme se na první golfovou akci. | foto: METROMetro.cz

Naučit se golf. Nejlepší termín pro začátečníka je právě únor

18. února 2021  18:00 Pavel Urban Metro.cz
Na odpalištích a cvičných hřištích je poslední dobou plno. Přesto se zde neporušují nařízení vlády.

Venku je sotva pět stupňů Celsia nad nulou. Nápad zkusit se naučit základy golfu v únoru mi přišel zvláštní, ale nakonec jsem výzvu přijal. V Golf Resortu Black Bridge v Dolních Počernicích jsem nebyl zdaleka sám. Golf je totiž při současných vládních nařízeních kromě běhu, běžeckého lyžování nebo cvičení jeden z mála sportů, který můžete v klidu provozovat. 

„Jsme na otevřeném sportovišti, ve dvou lidech, takže žádný problém. Máme za poslední měsíce nárůst o desítky procent,“ říká Petr Tippelt z Tee Time Store, který se mě ujal. Jeho povolání je fitter. Zkrátka pomáhá golfistům vybrat a sestavit správně hůl, ale i zlepšit a vyladit odpal. My jsme ale úplně na začátku, nikdy jsem golf nehrál, maximálně jsem si někde zkusil minigolf. Jak tedy má úplný nováček postupovat? „Pokud si to přijde člověk jen zkusit, můžu mu hole půjčit tady. Ideální je na začátku přijít na golfové hřiště, které má recepci, a tam vám doporučí místního trenéra, u nás třeba Vojtěcha Dostála. Ať už je to profesionál, nebo jen cvičitel, který nemá certifikaci hráče PGA (Profesionální golfová asociace – pozn. redakce).“ Hodinové sazby cvičitelů začínají zhruba na pěti stech korunách, u trenéra PGA je to v průměru tisíc korun. „Při prvních několika hodinách vám dá trenér základní doporučení včetně druhů holí. Ty se dají půjčit vesměs zadarmo nebo za drobný poplatek. Člověk si to zkusí a uvidí. Můžete ale přijít a jen si zkoušet odpaly bez trenéra. Není většinou ani povinnost platit vstupy, jen míčky,“ uvádí Tippelt. 

Druhy golfových holí

Každá hůl je složená z grafitového či ocelového shaftu,pogumovaného držadla (grip) a z dřevěné, ocelové nebo syntetické hlavy hole.

  • V setu je celkem čtrnáct holí. Základní druhy jsou čtyři:
  • Železo: nejvíce univerzální.
  • Dřevo: používá se pro dlouhé, přibližovací odpaly. Původně byly hlavy těchto holí skutečně ze dřeva.
  • Putter: používá se ke krátkým úderům na doklepnutí míčku do jamky.
  • Wedge: používá se pro rány s vysokou trajektorií.

Na vedlejších plochách se jen patuje nebo čipuje. Varianty tréninku jsou různé. Na odpališti není zima A proč se vlastně všichni ti sportuchtiví nadšenci sešli během února? Někteří prostě chtějí být venku a trochu se odreagovat, ale Tippelt má ještě jedno vysvětlení. „Mezi golfisty se říká, že teď je nejlepší období na to, učit se hrát golf. Jednak kvůli počasí, když ještě nezačala sezona. Venku je plus pět, ale tady na odpališti máme termo panely, které vytvoří příjemných patnáct stupňů. Venkovní mráz golfu nevadí.“ Sezona začíná na přelomu března a dubna, když už bude tepleji. 

„Takhle bude mít člověk měsíc až dva, aby do sebe dostal základy golfu, tedy švih, postoj, a aby pochopil, jak funguje jeho tělo. Golfový švih je specifický – je tam rotace spodní a střední části těla a do toho se pletou ruce,“ přibližuje Tippelt. Ten dodává, že začátečníka budou nejdříve bolet záda a ruce, protože se učí pro něj nezvyklý postoj a pohyb. „Člověk zjistí, kolik má vůbec svalů. Trvá to déle, než do sebe dostane správný pohyb. Pak teprve piluje techniku, která je důležitá. Golf je hodně o milimetrech a stupních,“ líčí fitter. Nutno dodat, že mě bolí ruce už jen při trénování správného postoje. Pak mi měří délku od zápěstí na zem, abych měl správně dlouhou hůl. Zajímavé je, že budete vždy odpalovat na druhou stranu, než držíte třeba hokejku. A pak už jen švih a první míček letí. I když zdaleka ne tam, kam by měl. 

Za deset hodin na hřiště Když se člověk do pilování položí a bude mít dobrého trenéra, může podle Tippelta za dva měsíce na hřiště. „Průměrně to trvá okolo deseti hodin. Na hřišti máte mít osvědčení o způsobilosti ke hře. Je to něco na způsob řidičského průkazu, bez toho vás na silnici také nepustí. Na začátku je s vámi trenér, jako v autoškole,“ doplňuje Tippelt. Říkávalo se, že golf je pro horních deset tisíc. To už neplatí. „Golfové vybavení je cenově příznivé. To pro začátek je levnější než kolo v supermarketu. Ve velkém sportovním obchodě seženu půlset za 4000 korun. Když člověk začíná a neví, jak ho to bude bavit, může mít do deseti tisíc vybavení včetně oblečení. Boty s výstupky, aby to neklouzalo, a tričko s límečkem, protože golf má svá pravidla,“ dodává Tippelt.

Petr Tippelt využívá v Golf Resortu Black Bridge přístroje s moderními technologiemi. Například analyzátor švihu (na snímku) vytvoří 3D modelaci rány golfisty. „Zkoumá ji do detailu a umí poradit, co a kde zlepšit. Mým povoláním je najít klientovi správné hole na jeho typ švihu. Na to používám oko a analyzátor,“ říká Tippelt. Další přístroj změří, jak je hůl vyrobena, a lze na něm upravit úhel pro odpal, jiná mašinka měří tvrdost hole. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy