metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
V loňském roce využilo pokutu se slevou 4500 cestujících. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

  18:15
Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.

Máte vždy a za každých okolností při cestování v MHD u sebe platný jízdní doklad? Ani tehdy nemusíte mít při pohledu na revizora, který nad vámi máchá odznakem, klid v duši. Podle čtenáře Petra Šimáka totiž lehce zaplatíte pokutu i tehdy, když si pravidelně předplácíte kupon na Lítačce. Plastová kartička totiž občas odejde.

„Jednorázových incidentů s revizory se v hlavním městě odehrává celá řada. Nedávno mi třeba odešel čip na Lítačce, ale s revizorem nebyla při kontrole řeč. A to ani tehdy, když jsem mu ukázal doklad o úhradě kuponu právě na této kartě,“ popisuje čtenář deníku Metro Šimák.

Protože však nebyla chyba na straně čtenáře, v zákaznickém centru Škodova paláce mu Lítačku obratem vyměnili za novou. Také mu dopravní podnik dodatečně vrátil zaplacenou částku. „Celá záležitost mě nakonec stála padesát korun za dodatečné doložení přes web. Dál jsem to už neřešil,“ dodává pro Metro Šimák.

Ulomené rohy vedou
Nošení účtu od Lítačky spolu se samotnou kartou je zvyk, který mají v sobě pražští cestující ještě z dob papírových tramvajenek a Opencard. V současnosti už vám ale podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové doklad od zaplacení při kontrole revizorem skutečně k ničemu není. Takový účet se totiž nedá s konkrétním předplaceným kuponem tak snadno na místě spárovat. Vzniká tedy prostor pro případné zneužití.

„Je to mimo jiné také z toho důvodu, že má cestující možnost zaplacené jízdné zrušit, nechat si vrátit poměrnou část zaplacené částky a potvrzení o zaplacení si ponechat. Cestující by se tak mohl potvrzením o zaplacení prokazovat, přestože mu byly peníze vráceny,“ vysvětluje pro Metro Řehková.

Podle smluvních přepravních podmínek je identifikátor neplatný, nelze-li platnost elektronického časového kuponu spojeného s tímto identifikátorem prokázat.

„V tomto případě lze kartu Lítačka zkontrolovat prostřednictvím k tomu určeného technického zařízení. Pokud je následně prokázáno, že cestující měl v době a místě kontroly platný jízdní doklad, platí přirážku pouze padesát korun,“ popisuje Řehková a dodává: „K uvedenému případu lze poznamenat, že nejčastějším důvodem závady na čipu je nalomená Lítačka čili nelze automaticky vinu přičítat dopravnímu podniku.“

Lítačka je pro staromilce
Závady tohoto typu se podle zjištění deníku Metro vyskytují naprosto výjimečně. Jedná se ročně o nižší desítky kusů. Tento fakt potvrzuje i Řehková.

Nejlepší způsob, jak poškození čipu na Lítačce předcházet, je podle dopravního podniku Lítačka v mobilu. Ve chvíli, kdy si ji pořídíte, vám už jen stačí ukazovat QR kód ve vašem mobilní zařízení. Ten je potřeba přiložit k odbavovacímu zařízení tak, aby byl z displeje zachycen celý. Nahrání Lítačky do mobilu je jednoduché: stačí si zadarmo stáhnout aplikaci PID Lítačka, přihlásit svůj účet a převést platný kupon. Převod probíhá v průběhu registrace identifikátoru přímo v aplikaci. Takto pořízená Lítačka má pak už jen jednu nevýhodu. Nefunguje, pokud se vám vybije telefon.

Lítačka v mobilu je podle dopravce také nejlepší způsob, jak propadnutí kuponu předcházet. V e-shopu na webu dopravního podniku si lze totiž nastavit možnost, že vám končící platnost dopravce následně připomene. Od paní v klasickém okénku v metru to můžete čekat jen těžko. „Pokud si celoroční kupon člověk zakoupí v e-shopu nebo přes aplikaci PID Lítačka, s dostatečným předstihem obdrží upozornění, že končí platnost stávajícího kuponu. Nicméně si tuto možnost musí zatrhnout na svém profilu,“ upozorňuje šéf komunikace podniku Daniel Šabík.

Pražští revizoři ročně zkontrolují miliony cestujících. Například v předcovidovém roce 2019 jich bylo téměř sedm milionů. V podniku je zaměstnáno asi sto padesát revizorů. Na směnách se jich denně reálně pohybuje jen maximálně několik desítek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek