metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Nový Smíchov na Andělu
Větší foto
Nový Smíchov na Andělu | foto: ArchivMetro.cz

Nejčastěji děláme vánoční nákupy na Andělu a Václaváku

18. prosince 2018  12:11 Filip Jaroševský Metro.cz
Mezi nejoblíbenější místa využívaná v hlavním městě k předvánočnímu nákupu dárků patří obchodní centra. V počtu návštěvníků v tomto období každoročně vede především Palladium na náměstí Republiky, Nový Smíchov na Andělu, Atrium Flora nebo také Centrum Chodov. Nakupující míří i na Václavské náměstí a do přilehlé ulice Na Příkopě.

Tyto statistiky letos potvrzují také data přepravní aplikace Taxify, která se nově stáhla z krajských měst a provozuje svou činnost pouze v Praze. Z nich například vyplynulo, že Pražané i nadále nechávají nákupy na poslední chvíli. „Nejvíce nakupujících v loňském roce před Vánoci do nákupních center s Taxify dorazilo 22. prosince mezi devatenáctou a dvacátou hodinou. Na Štědrý den dopoledne do obchodů mířili ještě poslední opozdilci,“ uvádí Taxify. 

Většina zákazníků, kteří přepravní aplikaci loni využili v posledním předvánočním týdnu k cestám do a z nákupních center, vyrážela v odpoledních a večerních hodinách. Tento trend se podle všeho opakuje i letos. Nejen Taxify, ale i klasické taxíky či další služby typu Uber pak Pražané obvykle využívají při kupování rozměrnějších darů. „Nemusejí ty těžké vézt MHD. Našim zákazníkům jsme při shánění dárků připraveni pomoci i letos,“ říká šéf Taxify Roman Sysel.

Data o zákaznících, ze kterých přepravní aplikace ve svých průzkumech čerpá, jsou poměrně vzácnost. O pohybu Pražanů a jejich množství v konkrétních lokacích nejen před Vánoci nemá ponětí ani magistrát. Ten jejich počty zkoumal naposledy v roce 2016 přes anonymní data z mobilních telefonů přímo od operátorů. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že se v poledne nejvíce lidí pohybuje na smíchovském Andělu. Následovala oblast Vodičkovy ulice v centru metropole. Získaná data magistrát slíbil v budoucnu využít při plánování dopravy a také při tvorbě metropolitního plánu.

Na počty lidí se chystá posvítit si také organizátor pražské dopravy Ropid. K plánování linek, intervalů a jízdních řádů doposud využíval přepravní průzkumy, požadavky městských částí, ale i připomínky cestujících. Nyní hodlá pasažéry začít počítat rovněž pomocí jejich mobilních telefonů. „Zdrojem informací budou anonymizovaná data od mobilních operátorů (tedy všechny telefony, nejen pouze ty chytré). Vývoj projektu by měl být dokončen do roku 2021,“ uvádí Ropid na svém Facebooku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám