metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Větší foto
Nový Smíchov na Andělu | foto: ArchivMetro.cz

Nejčastěji děláme vánoční nákupy na Andělu a Václaváku

  12:11
Mezi nejoblíbenější místa využívaná v hlavním městě k předvánočnímu nákupu dárků patří obchodní centra. V počtu návštěvníků v tomto období každoročně vede především Palladium na náměstí Republiky, Nový Smíchov na Andělu, Atrium Flora nebo také Centrum Chodov. Nakupující míří i na Václavské náměstí a do přilehlé ulice Na Příkopě.

Tyto statistiky letos potvrzují také data přepravní aplikace Taxify, která se nově stáhla z krajských měst a provozuje svou činnost pouze v Praze. Z nich například vyplynulo, že Pražané i nadále nechávají nákupy na poslední chvíli. „Nejvíce nakupujících v loňském roce před Vánoci do nákupních center s Taxify dorazilo 22. prosince mezi devatenáctou a dvacátou hodinou. Na Štědrý den dopoledne do obchodů mířili ještě poslední opozdilci,“ uvádí Taxify. 

Většina zákazníků, kteří přepravní aplikaci loni využili v posledním předvánočním týdnu k cestám do a z nákupních center, vyrážela v odpoledních a večerních hodinách. Tento trend se podle všeho opakuje i letos. Nejen Taxify, ale i klasické taxíky či další služby typu Uber pak Pražané obvykle využívají při kupování rozměrnějších darů. „Nemusejí ty těžké vézt MHD. Našim zákazníkům jsme při shánění dárků připraveni pomoci i letos,“ říká šéf Taxify Roman Sysel.

Data o zákaznících, ze kterých přepravní aplikace ve svých průzkumech čerpá, jsou poměrně vzácnost. O pohybu Pražanů a jejich množství v konkrétních lokacích nejen před Vánoci nemá ponětí ani magistrát. Ten jejich počty zkoumal naposledy v roce 2016 přes anonymní data z mobilních telefonů přímo od operátorů. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že se v poledne nejvíce lidí pohybuje na smíchovském Andělu. Následovala oblast Vodičkovy ulice v centru metropole. Získaná data magistrát slíbil v budoucnu využít při plánování dopravy a také při tvorbě metropolitního plánu.

Na počty lidí se chystá posvítit si také organizátor pražské dopravy Ropid. K plánování linek, intervalů a jízdních řádů doposud využíval přepravní průzkumy, požadavky městských částí, ale i připomínky cestujících. Nyní hodlá pasažéry začít počítat rovněž pomocí jejich mobilních telefonů. „Zdrojem informací budou anonymizovaná data od mobilních operátorů (tedy všechny telefony, nejen pouze ty chytré). Vývoj projektu by měl být dokončen do roku 2021,“ uvádí Ropid na svém Facebooku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy