metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Tepelná izolace budov zabraňuje emisím CO2, které poškozují klima, a také snižuje náklady na vytápění, říká generální manažer skupiny Austrotherm Klaus Haberfellner. | foto: AUSTROTHERM

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

  6:11
Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme doma za topení,“ vyprodaná hala se smála. Když se ale zvýšily zálohy na energie v nových předpisech, mnohým úsměvy ztuhly. Abychom ušetřili nějakou tu korunu, není nutné po večerech sedět téměř potmě, jen při plápolajícím plamenu svíčky, a být zabalen do dvou svetrů. Stejně tak nenechávejte nonstop svítit ve všech místnostech vašeho obydlí, nepřetápějte a zkontrolujte, zda vám těsní okna a dveře.

Nefučí vám z chodby?
„Optimální teplota v obytných místnostech by měla být 21 stupňů Celsia, v ložnici i v kuchyni klidně méně, okolo 18 stupňů. Méně totiž někdy znamená více, v tomto případě více peněz pro vás. Nárůst teploty o jeden stupeň zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o šest procent,“ říká Zuzana Richtrová, produktová specialistka společnosti Korado. A když už váš byt či dům vytopíte, nenechávejte teplo unikat případnými netěsnostmi ve dveřích a oknech.

Od vchodových dveří čekáme, že budou nejen bezpečné, nepropustí přílišný hluk, ale také budou dobře těsnit a ochrání nás před zimou. Díky dobré tepelné izolaci můžeme totiž ušetřit právě i peníze za energie. Stejně jako protihluková izolace je i ta tepelná zajištěna samotnou konstrukcí dveří, do nichž je použita speciální vnitřní výplň. „Libovolně lze kombinovat protihluk s bezpečností a tepelnou izolací, která je tam ovšem vždy, a to na libovolné úrovni dle přání zákazníka,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend, českého výrobce dveřních výplní.

V zimě dostávají vchodové dveře poměrně zabrat. Musí odolávat velkým teplotním rozdílům, kdy venku mrzne a uvnitř domu se topí. Veškerý materiál samozřejmě vlivem teplotních změn pracuje, rozpíná se a zase smršťuje.

„Nesprávně seřízené dveře mohou špatně těsnit, protože křídlo nedoléhá k zárubni. O vchodové dveře je nutné pravidelně pečovat, pak fungují tak, jak mají,“ říká Obyt a dodává: „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis. Správně těsnící okna a dveře dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o dva stupně Celsia.“

Těsnění a zateplení ale může hrát roli podél celého obydlí. „Dobře zateplené domy znamenají nižší náklady na vytápění bez ztráty komfortu. Zejména v době vysokých nákladů na energie zůstáváte méně závislí na fosilních palivech a kolísajících nákladech. Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete,“ líčí pro deník Metro Klaus Haberfellner, generální manažer skupiny Austrotherm, která vstoupila na český trh. S dobře zatepleným domem tak ušetří podle Haberfellnera každý. Nízkoenergetické a pasivní domy udržují v zimě teplo a v létě chlad.

Nové budovy v EU musí být tak jako tak již vždy postaveny s dobrým zateplením. „To abychom neudělali chybu a nezřekli se dobré energetické úrovně. Starší domy by měly být smysluplně dozatepleny. Kromě vylepšení oken a technických zařízení budov se zateplují fasády, střechy a stropy horních podlaží,“ dodává Haberfellner.

Očistěte radiátory
Pomoci si můžete i přímo v bytě či domě. Při úklidu nezapomeňte ani na údržbu radiátorů, která se možná zdá být pracná a složitá. Právě toto zanedbávání není úplně v pořádku. Kromě estetického a zdravotního hlediska se pravidelné čistění radiátoru vyplatí i z pohledu ekonomického, efektivity vytápění a samotné životnosti radiátoru. „V okamžiku, kdy je radiátor zanesen prachem, zhoršuje se také přenos tepla, a i takováto drobnost je v místnosti citelná. Jakmile prach odstraníte, proudění teplého vzduchu se zlepší, čímž lépe pocítíte tepelnou pohodu,“ říká Zuzana Richtrová. Pokud se tedy zbavíte nánosů prachu, můžete s klidem otočit termostatickou hlavici na nižší stupeň a ušetřit.

Dovolená, kultura, strava

  • Inflace a zvyšující se ceny nejen energií nutí Čechy spořit.
  • Více než čtvrtina zaměstnanců výrazně omezila výdaje na dovolenou a kulturu, téměř 20 procent lidí začalo šetřit na koníčcích. V důsledku vynucených úspor strádají lidé především po psychické stránce. Zhoršení psychické pohody na sobě podle Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika pozoruje 44 procent z nich.
  • Nečekaně teplý prosinec nám ušetřil výdaje za topení. „Spotřeba plynu v tomto období byla nižší, než bychom obvykle očekávali, a to odhadem o 15 až 20 procent. Dá se říci, že od poloviny prosince odběry postupně klesaly oproti očekávání v závislosti na stále teplejším počasí,“ uvedl pro server iDNES.cz člen představenstva Pražské plynárenské Petr Kovařík v rámci projektu Špion na plynoměru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek