metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pondělí, 21. září 2020. Svátek má Matouš.
Daniel Kredba
Daniel Kredba | foto: Metro.cz

Netradiční profese: Kvůli půjčovně lodiček se vrátili až z Austrálie

28. července 2012  6:00 Marek Peška Metro.cz, Robert Oppelt
Za slunečného dne se hladina Vltavy doslova hemží různými lodičkami a šlapadly. Některé jsou z půjčovny S.P.L.A.V. na Žofíně, kterou už od dob první republiky provozuje jedna rodina.

Půjčovna byla původně provozována panem Vozervským, pradědečkem nynějších provozovatelů. Ten jako válečný hrdina za zásluhy dostal nabídku od Prahy k provozu trafiky nebo půjčovny. On měl ale jasno. Krátce před touto nabídkou vyhrál v tombole na plese na Žofíně lodičku.

Vrátili se na stejné místo

Rodina  jí úspěšně provozovala až roku 1950. Pak se pokusili přejít přes Československé hranice, ovšem celou skupinu udal převaděč, a rodiče byli uvězněni. Až v roce 1968 se vyskytla šance na emigraci do Austrálie. „Můj manžel, se kterým jsem se seznámila až v Austrálii říká - co nejdále do Moskvy,“ říká Ludmila Halamová, která se pak těsně po revoluci se svým mužem z opačné strany zeměkoule vrátila. Tehdy požádali úřady o opětovné otevření půjčovny na tom samém místě.

Svou živnost pak paní Halamová se svým mužem předala svým dětem, kteří jsou třetí, vlastně čtvrtou generací tohoto podniku. „Chcete historky? Tak to je klasika - korpulentní dáma vstane ze šlapadla moc rychle a pán, co jí doprovázel, který už v daný okamžik už stál, hodil záda do Vltavy,“ říká zeť paní Halamové Daniel Kredba, který se svou manželkou nyní půjčovnu provozuje. 

Nouze o romantický dvojice není

Nejčastějšími zákazníky půjčovny jsou podle něj nyní cizinci, pak mimopražské rodinky, ale nouze prý není ani o romantický dvojice. „Hledají na řece klid,  jsou nadšení z toho klidu. Praha je hlučná, plno turistů, smrad z aut, ale na řece to je úplně jiné,“ vysvětluje Kredba.

Řeku si oblíbili i mladí, hitem mezi mládeží je v létě po probdělé noci relaxovat na řece. Na řeku by podle něj měli vyrazit hlavně Pražané. „Ať si to Pražáci taky zkusí vyrazil na řeku, ať objeví svoje město jinak,“ uzavírá Kretba.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám