metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Rockeři chystají v příštím roce velké oslavy svého významného výročí. Zleva Milan Broum, Petr Janda, Martin Vajgl a Pavel Březina. | foto: MATĚJ TŘEŠŇÁK

Olympic je na scéně už šedesát let. Březinu baví Pálím tvář, Janda by oželel Dynamit

  18:02
Málokomu se něco takového podaří. Legendární skupina Olympic v příštím roce oslaví šedesát let existence. Na české hudební scéně se takovým jubileem ještě žádná jiná kapela nepyšnila. Současní členové Petr Janda, Martin Vajgl, Pavel Březina a Milan Broum deníku Metro prozradili, jaké speciality k výročí chystají.

„Začneme v Lucerně 18. a 19. listopadu a pak pojedeme šňůru šedesáti koncertů,“ těší se kytarista a zpěvák Petr Janda na první vystoupení, která jsou beznadějně vyprodaná.

„Poslední koncert nejspíš uděláme v O2 areně za rok,“ rozmýšlí Janda. Živou hudbou oslavy teprve začínají. „Pro fanoušky je toho nachystáno opravdu hodně,“ slibuje baskytarista a zpěvák Milan Broum. „Kromě výročních koncertů vyjde nová kniha, exkluzivní soubor pěti vinylů, speciální bankovka, známky, dokončuje se film Olgy Malířové Špátové o Petru Jandovi a Olympiku, který by měl mít premiéru příští rok,“ vyjmenovává Broum.

Ale to není zdaleka vše. „Také jsme před časem nahráli novou verzi písně Vlak, co nikde nestaví, což je motto výročních koncertů, a natočili k ní moc hezký videoklip,“ přidává klávesista Pavel Březina. „Pod vánočním stromečkem by se měl objevit také zpěvník 60 nejúspěšnějších písní kapely Olympic. Je toho víc než dost a myslím, že se naši fanoušci mají opravdu na co těšit,“ doplňuje Březina.

Do minulosti
Více než půl století hrají, skládají a baví lidi. Je však něco, co by členové kapely změnili, kdyby se mohli vrátit zpátky v čase?

„Možná bych si některé věci víc užíval v tom okamžiku. Člověk se pořád žene dopředu, pořád něco plánuje, pořád se na něco chystá a někdy mu uteče běžná radost z věcí, které právě probíhají,“ přemýšlí bubeník Martin Vajgl. „Myslím, že poslední dobou se to ale učím vnímat a užívat si to,“ uvádí Vajgl.

„Nikdy jsem o tom nepřemýšlel,“ přiznává Janda. „Jistě by se něco našlo, ale stejně se s tím nedá už nic dělat a já se v takových věcech nehrabu. Stalo se, stalo, a hotovo. Jsem člověk budoucna a nerad se hrabu v minulosti,“ vysvětluje Janda.

Jak na uplynulé roky vzpomíná Broum? „Věřím na osud, takže myslím, že co se mělo stát, tak se stalo,“ věří Broum. Podobně naladěný je i nejnovější člen kapely Březina. „Věřím, že všechno, co se mi v životě přihodilo, dobré i zlé, mělo svůj význam. Díky tomu, co jsem prožil, jsem tam, kde jsem, a proto bych ve svém životě nic zásadního neměnil,“ říká klávesista.

Na začátek
Na co ze své bohaté kariéry hudebníci rádi vzpomínají? „Docela rád vzpomínám na své úplné začátky, kdy jsem nastoupil k Olympiku a vše pro mě bylo nové. Natáčení nových desek, vystupování v televizi, cestování,“ vypráví Broum. Stejně naladěný je i Janda. „Rád vzpomínám na začátek kariéry. Všechno bylo nové, měli jsme jasný cíl a hodně zkoušeli. Navíc nám bylo něco málo přes dvacet let,“ líčí Janda.

Pro Březinu, který sestavu doplnil roku 2020, byl nejsilnější zážitek, když na koncertě bývalé kapely slyšel publikum zpívat své písně. „Je to opravdu zvláštní pocit, když si doma něco složíte a pak to slyšíte na koncertě, z rádií. Tento zážitek se nikdy neomrzí,“ popisuje klávesista.

Zážitkem jsou pro kapelu také samotná vystoupení. „Každý z koncertů má svou neopakovatelnou atmosféru, ale určitě jsou vždycky něčím pozoruhodné právě ty výroční koncerty,“ vysvětluje Vajgl. „Naposledy to například byl v roce 2017 skvělý výroční koncert k 55 letům v O2 areně,“ připomíná si hezké prožitky Vajgl.

A jaké písně hraje Olympic nejraději? „Pořád mám hodně rád Otázky, ale Dynamit nemusím,“ přiznává Janda. „Hraju rád všechny, ale pokud musím říci jeden název, tak Pálím tvář,“ říká Březina.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek