metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Větší foto
Obchodní centrum Šestka se nachází na severním okraji metropole. | foto: OC ŠESTKA

Pandemické nákupáky. Úklid roboty, zavádění parkovného i koronavirové hlídky

  21:36
Do obřích obchodních center Pražané moc nejezdí. Raději volí ta menší.

Funkce velkých obchodních domů se v hlavním městě v době pandemie omezila na nákup nutností pro každodenní život. I přesto se najde mnoho lidí, kteří sem stále pořádají „rodinné“ výlety.

„Lidé nicméně nakupují a tráví v obchodních centrech podstatně méně času. Poslední zákaznické studie ukazují, že v porovnání s obřími centry, kde je kumulace lidí větší, lidé preferují návštěvu těch v širším okolí měst a považují to za bezpečnější a pohodlnější místo pro své nákupy. Do obřích center aktuálně nejezdí,“ říká pro deník Metro manažer pronájmů OC Šestka Peter Fazekaš. Obchodní gigant, který zastupuje, se nachází na okraji Prahy vedle Letiště Václava Havla. Proto Šestku podle Fazekaše vnímají zákazníci i nadále pozitivně.

Trable s nájmy
Pokud jste nájemníkem prostor v obchodním centru, musíte dodržovat podmínky vaší nájemní smlouvy pandemie nepandemie. Typické je to v případě Šestky u obchodů s oblečením, kterých v letošním roce přibylo v centru kolem desítky. Ty se následně zavřely, nájmy ale zároveň musí podle uzavřených smluv platit dál.

Otevřeno

  • Podle nařízení vlády jsou v nákupních centrech otevřené prodejny potravin, brýlí a kontaktních čoček, novin, časopisů a tabákových výrobků, prádelny a čistírny.
  • Dále prodejny krmiva a potřeb pro zvířata, hygienického zboží, kosmetiky i lékárny.

Příští rok zde mají v plánu otevřít fitness centrum. Ta v jiných pražských nákupácích pomalu padají do dluhové pasti. „Se všemi nájemci jsme vedli jednání o nabízených vládních řešeních, ať už o odkladu nájemného, anebo o součinnosti pronajímatele na programu Covid – Nájemné, která byla podmíněna poskytnutím třiceti procent slevy na nájemném od dubna do června 2020. Nájemníci, kteří splňovali podmínky pro podání žádosti, této možnosti využili a my jsme je poskytnutím slevy po splnění určitých kritérií podpořili,“ přibližuje pro deník Metro Fazekaš a dodává: „V případě, že v blízké době vláda nabídne další program, který by pomohl podnikatelům, jsme připraveni vést s nájemci opět dialog a podílet se na případném programu.“

Tajné parkovné?
Nákupní centra v metropoli se v těchto dnech chlubí především tím, jak přísně dezinfikují své vnitřní prostory. Specialitou Centra Nový Smíchov je ještě propagace nejrůznějších slevových akcí, jež mají návštěvníky lákat zpět do obchodů. Zajímavější je pak podle návštěvníků Obchodního centra Černý Most to, čím se už vedení některých z nich chlubí méně. Třeba že se v tom na Čerňáku během posledních měsíců nejprve objevily závory a platební automaty na parkovné, které byly obalené igelitem. V posledních týdnech je však na první pohled patrné, že je systém již provozuschopný a připravený ke spuštění.

„K definitivnímu rozhodnutí o budoucí podobě systému parkování ale zatím nedošlo, veřejně se proto na toto téma nyní vyjadřovat nebudeme,“ uvedli pro deník Metro zástupci centra.

Rozhodnutí o případném zpoplatnění parkování, které tu bylo dosud zcela zdarma, má podle dřívějšího vyjádření pro Metro padnout ještě letos. „Vše se bude vyvíjet podle obsazenosti parkoviště v průběhu podzimu,“ dodávají zástupci Centra Černý Most.

Koronavirové hlídky
Bez zajímavosti není ani situace ve Westfieldu Chodov a také v Metropoli Zličín, kde zavedli takzvané koronavirové hlídky. „Na dodržování všech platných bezpečnostních opatření, jako je povinnost nošení roušek, zachovávání bezpečných rozestupů nebo aktuálního omezení počtu zákazníků ve skupině na dvě osoby, dohlížejí speciálně proškolení koordinátoři bezpečnosti. Pokud dojde k nedodržení některých z uvedených pravidel, zákazníky upozorňují a na místě sjednávají nápravu,“ vysvětluje zástupkyně obou center Petra Valentová.

Na Chodově navíc na pořádek dohlíží ještě jedna podobná neobvyklost – uklízecí robot. „Ve Westfieldu Chodov k tomuto účelu nově využíváme také speciálního UV robota,“ doplňuje Valentová, podle které dokáže tento autonomní nástroj teoreticky přes den také pomocí termokamery zákazníkům měřit teplotu. Jednou z idejí je také to, aby robot v budoucnu uměl například ukázat cestu ke konkrétnímu obchodu, nebo je k němu dokonce dovést.

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy