metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Paříž dává sbohem papírové jízdence. V Praze se jich naopak prodává pořád nejvíc

  18:01
První jednosměrná jízdenka na pařížské metro začala platit 19. července 1900 ve třináct hodin. Stála tehdy pouhých 25 centimů ve starých penězích a cestujícímu umožnila místo v první třídě. Nyní stojí ikonický papírový lístek 1,90 eura, tedy asi 47 korun. Město se nicméně rozhodlo, že jej v rámci modernizace od roku 2025 plně nahradí čipové karty či mobilní telefony.

Postupná digitalizace
Zrušení papírových jízdenek je v Praze prozatím pouze na hodně vzdáleném obzoru. Alespoň podle šéfa komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka. „Ukončení prodeje papírových jízdenek ze dne na den nechystáme. Nicméně, v rámci distribučních kanálů, půjdeme cestou další postupné digitalizace,“ říká pro deník Metro Šabík, podle kterého se například již nyní instalují bezkontaktní terminály v městských autobusech.

„První z nich by měly začít fungovat v listopadu a do konce tohoto roku jimi budou vybaveny všechny naše autobusy. Do konce letošního roku pak chystáme spustit pilotní projekt, v rámci kterého by bylo možné kupony, včetně ročního, nakupovat bezhotovostně v jízdenkových automatech. A samozřejmě chceme dál posilovat nákupy prostřednictvím e-shopu nebo aplikace PID lítačka,“ dodává pro Metro Šabík.

U obyvatel jihomoravské metropole má obliba papírových lístků praktické důvody.

  • Brno loni oznámilo, že od 1. ledna letošního roku končí s prodejem papírových jízdenek na MHD. Vše ale dopadlo jinak. Vzhledem k celosvětovým problémům s nedostatkem čipů nebyl schopen dodavatel doručit karty ve stanoveném termínu. Karty proto brněnský dopravní podnik neměl k dispozici, a tak musel dál prodávat staré dobré papírové „šalinkarty“ s kuponem.
  • Dopravní podnik města Brna nicméně předpokládá, že do čtyř let papírové jízdenky prodávat tak jako tak přestane. Studenti nad 18 let zde napřípříklad využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes e-shop.
  • Jako první v Česku zrušil papírové jízdenky Dopravní podnik Ostrava. Jejich platnost vypršela 31. března 2020. Důvodem byla jejich nižší prodejnost, ale také finanční úspory.
  • Také Brno fandí papíru. Do „šalinkaret“ ale nesehnali včas čipy

Klasika je klasika
Kompletní zrušení klasických papírových lístků by nemělo podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové nyní logiku ani z ekonomických důvodů. Papírové jízdenky totiž tvoří stále většinu prodaných jednotlivých jízdenek. Jejich obliba klesá jen mírně. Je také známo, že jednorázové papírové jízdenky využívají hlavně návštěvníci metropole a ti Pražané, kteří využívají MHD jen občas. Tento fakt používali zástupci magistrátu jako argument loni v srpnu, kdy zdražili jednorázové jízdenky na půl hodiny z 24 na 30 korun. Devadesátiminutová tehdy zdražila ze 32 korun na rovných 40.

„Pokud se podíváme na podíl prodeje jednotlivého jízdného v roce 2021, tak papírové jízdenky mají 62procentní podíl proti 38 procentům pro ty elektronické. Počet prodaných jednotlivých papírových jízdenek se tedy pohybuje zhruba okolo třiceti milionů kusů,“ vysvětluje pro Metro Řehková. Těch elektronických se tedy prodalo něco přes osmnáct milionů kusů. Papírové jízdenky se v hlavním městě nejvíce kupují v automatech. Loni se jich prodalo 37 procent z celkového objemu prodeje, tedy necelých osmnáct milionů. V případě elektronických lístků frčely SMS jízdenky. Těch bylo 26 procent, tedy 12 a půl milionu. V appce PID Lítačka si jich cestující pořídili dvanáct procent, tedy zhruba šest milionů kusů.

Zastropované jízdné
Lítačka v mobilu má podle zástupců dopravního podniku jednu velkou výhodu. Při nákupu různé kombinace jednorázových jízdenek se vám nestane, že celková cena všech jízdenek překročí hodnotu celodenní jízdenky. Cestujícímu v takovém případě aplikace sama nabídne doplatit pouze částku, která zbývá do ceny celodenní jízdenky. Za celodenní jízdné tak lidé nezaplatí více než 120 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek