metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Větší foto
Obávané schodiště v parku Mrázovka. Bývá tu rušno. | foto: Metro.cz

Parky na pětce hlídají ranaři. Oficiálně mohou pouze strašit

  5:10
Narkomani v parcích Prahy 5. Naprosto tradiční pohled. Některé z nich - na Skalce, Husovy sady a Mrázovku - obchází bezpečnostní agentura. Podobně jako v Praze 1 a 2.

Drogově závislí a pátá městská část. Tyhle dva pojmy bývají v posledních měsících spojovány více než kdykoli předtím. Skloňuje se především okolí metra na Andělu, ale i další místa na Smíchově. Lidé pod vlivem drog se totiž s oblibou stahují do stínu místní zeleně. „Problém s využíváním parků nepřizpůsobivými osobami řešíme ve spolupráci s městskými strážníky i vlastními silami. V parcích se nám osvědčily pochůzky členů bezpečnostní agentury. Proto personálně posílí,“ říká místostarosta Prahy 5 pro správu veřejného prostranství a zeleně Lubomír Brož 

V sadech na Skalce, Husových sadech a v parku Mrázovka budou místní nově potkávat dvoučlennou hlídku. Dvojice „ranařů“ bude podle zástupců radnice budit u nepřizpůsobivých návštěvníků parků patřičný respekt. Ti se sem stahují také proto, že dvě ze tří pražských kontaktních center pro narkomany se nacházejí právě na území Prahy 5. „Ostraha se navíc postará o kontrolu mobiliáře, herních prvků, odpadkových košů, veřejného osvětlení a podobně,“ dodává Brož.

Zaměstnanci bezpečnostní agentury budou v parcích páté městské části hlídat do konce října. Podle starostky pětky Renáty Zajíčkové zde pak již nebudou potřeba. „Na podzim a v zimních měsících nejsou kvůli chladnému počasí parky vyhledávaným místem narkomanů. V tomto období vystačí pravidelné hlídky strážníků,“ dodává Zajíčková a upřesňuje, že radnice přes zimu plánuje přínos ochranky vyhodnotit. „Zvážíme její nasazení zase na jaře,“ doplňuje Brož.

O tom, že časté policejní zásahy vyhánějí drogově závislé z Anděla do místních parků, se Metro přesvědčilo nedávno. Náš redaktor totiž vyrazil na procházku Smíchovem v doprovodu starostky Zajíčkové. Po častějších policejních raziích u Anděla se proměnila v noclehárnu křoví na Arbesově náměstí či u Gymnázia Na Zatlance. Někde problém vyřešil nový plot, jinde bylo třeba bezdomovcům pokácet křoví, ve kterých se schovávali.

Bezpečnostní agentura působí v parcích Prahy 5 již čtvrtým rokem. Dobrou zkušenost s hlídáním bezpečnosti soukromou agenturou mají i další městské části. Mimo zimní měsíce ostrahu potkáte v Praze 2, a to například v Havlíčkových sadech, na Folimance, Karlově náměstí nebo v Riegrových sadech. Agenturu využívá i Praha 1. Její hlídači působí na Slovanském ostrově, Střeleckém či Dětském ostrově.

Zaměstnanci bezpečnostních agentur nemají pravomoci jako policisté či strážníci. Mohou jen nenásilnou formou umravňovat. Pro výkon práce nemohou pracovníci běžně využívat zbraně nebo obušek. Mohou je však mít u sebe pro případ nutné obrany. Pracovník bezpečnostní agentury může osobu zadržet za účelem zjištění totožnosti, zamezení útěku či k zajištění důkazů. Neprodleně musí zavolat policisty a osobu jim předat.

Procházka parkem Prahy 5. Ostraha nikde, naopak narkomani všude

  • Včera deník Metro vyrazil na krátkou procházku po parku Mrázovka. Zaměstnance bezpečnostní agentury jsme zde však nepotkali.
  • Mezi místa, kudy se zdráhají procházet nejen ženy a maminky s dětmi, ale i statní muži, patří bezesporu schodiště hned na úpatí vchodu do parku u Gymnázia Na Zatlance. Místní zkratku ukrytou mezi křovím a pod korunami stromů totiž s oblibou obsazují drogově závislí. Ti zde mají nainstalovaný i koš na použité stříkačky, který pravidelně vysypávají zaměstnanci nízkoprahových center. Deník Metro tu vyrušil partičku tří mužů v obnošených šatech, kteří si po našem příchodu něco tajemně předávali. Projít nás po schodech, které vsedě blokovali, nechali bez problémů. Popřáli jsme si dokonce hezký den.
  • Hlídku městské policie lze podle místních v parku nad tunelem Mrázovka potkat celkem často. Po místních  chodnících jezdí i služebním autem. My jsme měli smůlu, protože jsme při procházce nenarazili ani na ostrahu, ani na strážce zákona. Zato jsme potkali hned dvě podezřelé skupinky. A cestou nazpět jsme u gymnázia vyrušili mladíka, který vykrádal kontejner na odložený textil. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek