metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Větší foto
Obávané schodiště v parku Mrázovka. Bývá tu rušno. | foto: Metro.cz

Parky na pětce hlídají ranaři. Oficiálně mohou pouze strašit

  5:10
Narkomani v parcích Prahy 5. Naprosto tradiční pohled. Některé z nich - na Skalce, Husovy sady a Mrázovku - obchází bezpečnostní agentura. Podobně jako v Praze 1 a 2.

Drogově závislí a pátá městská část. Tyhle dva pojmy bývají v posledních měsících spojovány více než kdykoli předtím. Skloňuje se především okolí metra na Andělu, ale i další místa na Smíchově. Lidé pod vlivem drog se totiž s oblibou stahují do stínu místní zeleně. „Problém s využíváním parků nepřizpůsobivými osobami řešíme ve spolupráci s městskými strážníky i vlastními silami. V parcích se nám osvědčily pochůzky členů bezpečnostní agentury. Proto personálně posílí,“ říká místostarosta Prahy 5 pro správu veřejného prostranství a zeleně Lubomír Brož 

V sadech na Skalce, Husových sadech a v parku Mrázovka budou místní nově potkávat dvoučlennou hlídku. Dvojice „ranařů“ bude podle zástupců radnice budit u nepřizpůsobivých návštěvníků parků patřičný respekt. Ti se sem stahují také proto, že dvě ze tří pražských kontaktních center pro narkomany se nacházejí právě na území Prahy 5. „Ostraha se navíc postará o kontrolu mobiliáře, herních prvků, odpadkových košů, veřejného osvětlení a podobně,“ dodává Brož.

Zaměstnanci bezpečnostní agentury budou v parcích páté městské části hlídat do konce října. Podle starostky pětky Renáty Zajíčkové zde pak již nebudou potřeba. „Na podzim a v zimních měsících nejsou kvůli chladnému počasí parky vyhledávaným místem narkomanů. V tomto období vystačí pravidelné hlídky strážníků,“ dodává Zajíčková a upřesňuje, že radnice přes zimu plánuje přínos ochranky vyhodnotit. „Zvážíme její nasazení zase na jaře,“ doplňuje Brož.

O tom, že časté policejní zásahy vyhánějí drogově závislé z Anděla do místních parků, se Metro přesvědčilo nedávno. Náš redaktor totiž vyrazil na procházku Smíchovem v doprovodu starostky Zajíčkové. Po častějších policejních raziích u Anděla se proměnila v noclehárnu křoví na Arbesově náměstí či u Gymnázia Na Zatlance. Někde problém vyřešil nový plot, jinde bylo třeba bezdomovcům pokácet křoví, ve kterých se schovávali.

Bezpečnostní agentura působí v parcích Prahy 5 již čtvrtým rokem. Dobrou zkušenost s hlídáním bezpečnosti soukromou agenturou mají i další městské části. Mimo zimní měsíce ostrahu potkáte v Praze 2, a to například v Havlíčkových sadech, na Folimance, Karlově náměstí nebo v Riegrových sadech. Agenturu využívá i Praha 1. Její hlídači působí na Slovanském ostrově, Střeleckém či Dětském ostrově.

Zaměstnanci bezpečnostních agentur nemají pravomoci jako policisté či strážníci. Mohou jen nenásilnou formou umravňovat. Pro výkon práce nemohou pracovníci běžně využívat zbraně nebo obušek. Mohou je však mít u sebe pro případ nutné obrany. Pracovník bezpečnostní agentury může osobu zadržet za účelem zjištění totožnosti, zamezení útěku či k zajištění důkazů. Neprodleně musí zavolat policisty a osobu jim předat.

Procházka parkem Prahy 5. Ostraha nikde, naopak narkomani všude

  • Včera deník Metro vyrazil na krátkou procházku po parku Mrázovka. Zaměstnance bezpečnostní agentury jsme zde však nepotkali.
  • Mezi místa, kudy se zdráhají procházet nejen ženy a maminky s dětmi, ale i statní muži, patří bezesporu schodiště hned na úpatí vchodu do parku u Gymnázia Na Zatlance. Místní zkratku ukrytou mezi křovím a pod korunami stromů totiž s oblibou obsazují drogově závislí. Ti zde mají nainstalovaný i koš na použité stříkačky, který pravidelně vysypávají zaměstnanci nízkoprahových center. Deník Metro tu vyrušil partičku tří mužů v obnošených šatech, kteří si po našem příchodu něco tajemně předávali. Projít nás po schodech, které vsedě blokovali, nechali bez problémů. Popřáli jsme si dokonce hezký den.
  • Hlídku městské policie lze podle místních v parku nad tunelem Mrázovka potkat celkem často. Po místních  chodnících jezdí i služebním autem. My jsme měli smůlu, protože jsme při procházce nenarazili ani na ostrahu, ani na strážce zákona. Zato jsme potkali hned dvě podezřelé skupinky. A cestou nazpět jsme u gymnázia vyrušili mladíka, který vykrádal kontejner na odložený textil. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Vaše fotky z Prahy