metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Z klipu Ventolinova nového songu | foto: SDP ČR

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

  8:46
Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která vznikla na podporu městské hromadné dopravy.

„Jedním z poslání Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) je propagace veřejné dopravy. Ta může mít různé podoby a my jsme tentokrát šli trochu netradiční cestou. Novou originální skladbou s jednoduchým názvem MHD, ke které vznikl také videoklip. Cílíme tím nejen na mladší publikum, ale na všechny, kteří pochopí nadsázku a humor,“ říká předseda marketingové skupiny SDP ČR Slavoj Dolejš. Hlavní poselství písničky od Davida Doubka alias Ventolina – zaznívají v ní autentické zvuky nabrané ve vozidlech MHD – je podle něj jasné: Jeď radši MHD. Ventolinův song, který nese charakteristické prvky Ventolinovy nadsázky, nasbíral pár dní po zveřejnění už 43 tisíc zhlédnutí na sociální síti YouTube.

Od autobusáků pro autobusáky
Ventolinova píseň není zdaleka jediná, která oslavuje tuzemskou hromadnou dopravu a vše s ní spojené. Pár klipů a songů vzniklo například o autobusech a jejich řidičích. Jedním z výraznějších příkladů je zhruba tři roky stará hitovka řidiče a youtubera v jedné osobě Honzy Šťastného. Ten na svém kanálu složil poctu kloubovému autobus SOR pražského dopravního podniku.

„Jsme profíci za volantem, ne za mikrofonem ani před kamerou! Berte to tedy prosím jen jako legraci, kterou jsme si u natáčení náležitě užili,“ komentuje autor videa na svém kanálu.

V 7:25
MHD, konkrétně té v Hradci Králové, skládal nepřímo hold i oblíbený zpěvák Michal Horák. Ve svém videoklipu k písni V 7:25 zpracoval příběh jedné velké a komplikované lásky z ranního spoje linky číslo 16. Videu, které se prakticky výhradně odehrává ve zmiňované tramvaji, pomohla na svět i spolupráce s Dopravním podnikem města Hradec Králové. Tramvaj tehdy „řídil“ herec Tomáš Hanák.

Český Metro song
Pěvecké pocty v podobě videoklipu se dočkalo také pražské metro. Má ji na svědomí amatérská zpěvačka a youtuberka Jindřiška Labská-Lipská. V její písni Český Metro song se zpívá o stanicích, linkách i jízdních dokladech. „S počínajícím školním rokem je MHD zkrátka součástí mého života,“ napsala v září roku 2021 autorka videa. Klipy z pražské MHD mají v repertoáru také například profi zahraniční kapely Lighthouse Family, Tindersticks nebo R.E.M.

Matonoha dělá nábor
Řidiči tramvají, autobusů i strojvedoucí metra jsou po celé republice nedostatkovým zbožím. Tento problém se snažilo SDP ČR řešit v roce 2018 tím, že vydalo reklamní spot s Tomášem Matonohou. Video, které svého času trendovalo, s nadsázkou představovalo povolání řidiče MHD a úskalí, která obnáší. Tento klip se však technicky vzato do našeho výčtu počítá jen napůl.

Hudba zde sice zaznívala, ale nezpívalo se tu. Podobné je to s oblíbenou písní řidičů od skupiny Gauneři s názvem Tramvaje. Téměř dvacetiletá řízná hitovka je sice kultovní, klipu se však nikdy nedočkala.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek