metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Fíkovník z Letňan | foto: P. KYSELÁK

Pokojovky venku i číslování. Nejen horké léto přineslo do metropole neobvyklé úkazy

  5:50
Pražská příroda má za sebou jedny z nejteplejších měsíců, jaké kdy zažila. Deník Metro představuje některé jevy, na které jej upozornili čtenáři.

„V jedné z letňanských ulic roste keř skutečného fíkovníku. Zelený fešák s mnoha plody je zcela překvapivě součástí vyparáděné panelákové předzahrádky,“ napsal nám čtenář Pavel Kyselák, kterému se při procházkách po osmnácté městské části podařilo vyfotografovat teplomilnější keř.

Podle dendrologa Aleše Rudla však v posledních letech nejde o tak velkou raritu nejen v rozpálené Praze. „Fíkovníky se dají u nás pěstovat, pokud se v zimě ochrání před holomrazy,“ vysvětluje dendrolog. Podobné je to prý také s opunciemi, jejichž fotografie se v tomto období objevují na sociálních sítích.

„Určité druhy kaktusů naše mírnější klima snášejí. Na skalkách zahrádkářů se dají najít,“ dodává Rudl.

Očíslovaná Stromovka
Je tomu několik dní, co se na sociálních sítích rozjela vášnivá debata ohledně visaček na stromech v Královské oboře. Každá dřevina má totiž v parku své vlastní identifikační číslo a nikdo moc netuší, k čemu vlastně slouží.

„Jsou to identifikátory pro Integrovaný záchranný systém,“ napsal ve skupině Letenská parta uživatel Max Hermel. Podle něj a mnoha dalších obyvatel Prahy 7 má tak každý strom, podobně jako lampy veřejného osvětlení, své číslo. To údajně pomáhá policistům nebo záchranářům najít například zraněnou osobu. S ním souhlasí početná skupina místních obyvatel. Ti mají obvykle za to, že jsou čísla umístěna pro veřejnost jako jakýsi rozlišovač jednotlivých dřevin.

Do debaty se na žádost čtenářů zapojil i deník Metro, který oslovil správkyni Stromovky Barboru Berecovou. Ta vyvádí z omylu obě skupiny. „Pravdu nemá ani jedna ze stran. Jde o naši vlastní interní databázi. Slouží například k tomu, abychom měli přehled o jejich zdravotním stavu, uměli přiřadit dendrologické posudky a podobně,“ vysvětluje pro deník Metro Berecová.

Břevnovský jasan
Stromy mohou připomínat také důležité události našich dějin i význačné osobnosti. Své o tom vědí odborníci z týmu webu Pražské stromy, kteří během léta rozšířili databázi významných stromů Prahy o dalších pět kusů. „Nově sem byl zařazen Rothmayerův jasan v Břevnově. Vysadil ho ve 30. letech minulého století samotný architekt Otto Rothmayer u své vily. Zajímavostí je, že strom měl původně sloužit jako převoznické bidlo. Živý stromek zbavený spodních větví si převezl z Troje. Vzhledem ke svému původnímu účelu zvedá svoji rozložitou korunu až téměř v pěti metrech své výšky,“ popisuje tým webu.

Svou lípu má nově také bývalá první dáma Olga Havlová. Ta byla vysazena 7. března 2018 na Žižkově u příležitosti jejích nedožitých 85. narozenin. Dřevina se stala prvním stromem z pětaosmdesáti, které se v loni vysazovaly na její počest. „Soupis významných stromů u nás vzniká od roku 2013, aby se zařazené dřeviny staly nedotknutelné a zachránilo se jejich poselství pro další generace,“ uvádí Pražské stromy na webu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek