metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel

Další 4 fotografie v galerii
Jak dlouho tu asi stojí? | foto: Metro.cz

Pokud narazíte na vrak, můžete ho nahlásit přes aplikaci, vyzval primátor. Deník Metro to vyzkoušel

  5:52
Novela zákona dala městům více pravomocí zatočit s překážejícími vozy.

Hyzdí ulice a hlavně zabírají tolik potřebná parkovací místa. Odstranit autovrak byl ale až do konce dubna problém. Kámen úrazu byl totiž v definici toho, co je, nebo není vrak. Už pár měsíců je to ale jinak. Novela zákona o pozemních komunikacích, která nabyla účinnosti k 30. dubnu, dala městům na překážející rachotiny do ruky páku. Nyní stačí, když bude mít vůz půl roku propadlou technickou kontrolu, a už z něj je na papíře vrak. Novela potěšila i primátora Prahy. „Jsem rád, že došlo ke změně zákona. Pokud narazíte na vrak, můžete ho nahlásit přes mobilní aplikaci zmente.to,“ vyzval Zdeněk Hřib na sociálních sítích. Metro aplikaci otestovalo.

Opel ve Zbraslavi

V polovině června jsme nahlásili hned dvě vozidla, která evidentně několik měsíců, a možná i let, nehnutě stojí na místě. Zelený citroën najdete na parkovišti uprostřed Budějovické. Za sklem má dálniční známku z roku 2013, podle nálepky na registrační značce mělo technickou způsobilost k provozu do listopadu 2014. Mech a nepořádek pod vozidlem naznačují, že tu vůz stojí dlouho. Jako druhý jsme nahlásili modrý opel, který překáží na parkovišti Alberta ve Zbraslavi. Chybí mu kolo, má vymlácené zadní okno a zelení je obrostlé jak hrad v pohádce o Šípkové Růžence.

Jak na to

  • Nahlásit vrak je možné hned několika způsoby. Na webu Správa služeb hlavního města Prahy (www.sshmp.cz) můžete využít formulář k nahlášení vraku.
  • Ke stejnému účelu slouží také magistrátní aplikace zmente.to. V případě, že autovrak neleží na území hlavního města, můžete vyzkoušet mobilní aplikaci zlepsemecesko.cz.

Na oba podněty jsme od týmu aplikace zmente.to dostali takřka totožné odpovědi. Obě plné úřednických pojmů a frází. Reakce na citroën přišla 1. července, reakce na opel 13. července. Správa služeb hl. m. Prahy na základě šetření zjistila, že jsou obě vozidla „nezpůsobilá k provozu na pozemních komunikacích“. Zároveň nám tým aplikace tlumočil informaci, že správa v zastoupení vlastníka komunikace vyzve provozovatele vozů, aby vraky odstavili mimo pozemní komunikaci.

V e-mailech byl také kontakt na příslušné úřady, které se vraky začaly zabývat. Na jedno z telefonních čísel jsme zavolali. Referentka správy nám potvrdila, že se řízení už rozběhlo, zároveň ale dodala, že vozidlo nejspíš bude ještě několik měsíců na svém místě. Nejprve totiž bude potřeba prostřednictvím odboru dopravy vypátrat jeho provozovatele, následně ho dopisem vyzvat k odstranění vraku. Pokud se po dvou měsících s vozidlem nic nestane, správa služeb přesune vůz na odtahové parkoviště a bude od provozovatele vymáhat náklady. Půl roku poté bude vůz následně nabídnut ve veřejné dražbě. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek