metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.
Sídlo Pražských služeb, kde zasahovala od rána protikorupční policie. | foto: ČTK

Policie obvinila šest lidí kvůli Pražským službám a tendru Prahy

  11:02,  aktualizováno  12:32
Protikorupční policie v souvislosti se zásahem v Pražských službách obvinila dva lidi. Případ se týká hospodaření společnosti v letech 2010 a 2011. Další čtyři lidé byli obviněni kvůli zakázce malého rozsahu, kterou zadal pražský magistrát v roce 2011. Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. Uvedl to dnes sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

V případu hospodaření společnosti byl podle Ibeheje jeden člověk obviněn z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku a druhý ze stejného skutku spáchaného ve formě pomoci. Podle kriminalistů obvinění svou činností získali více než pět milionů korun, doplnil Ibehej. Podezřelým hrozí pět až deset let vězení.

Firma dostávala více peněz, než je obvyklé

Podle serveru Lidovky.cz byl obviněn někdejší obchodní ředitel firmy Tomáš Kolinger a jeho švagrová a jednatelka společnosti Ekolion Kateřina Korbelíková. V kauze jde podle serveru o to, že Pražské služby uzavřely s firmou Ekolion smlouvu na zpracování odpadu, za což dostávala více peněz, než je obvyklé.

V druhém případu zakázky pražského magistrátu byla čtveřice obviněna z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Neoprávněný prospěch získala právnická osoba, uvedl Ibehej. Podezřelým za to hrozí dva až osm let vězení.

Detektivové byli ve firmě už na začátku roku

Pražské služby pro město zajišťují svozy odpadu za miliardy korun. Město firmu většinově vlastní. Detektivové protikorupční policie byli ve firmě už na začátku roku. Tehdy si vyžádali materiály týkající se dřívějších rozhodnutí rady spojených s Pražskými službami.

Podle Ibeheje se detektivové oběma případy zabývali dlouhodobě. Při středeční razii provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, které se týkaly například advokátních kanceláři. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám