metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Šmoulové v pobočce městské knihovny v Záhřebské ulici. | foto: Hana VališováMetro.cz

Praha 2 prodala dům i s knihovnou, nový majitel teď chce dvojnásobný nájem

  18:41
Městská část Praha 2 v rámci privatizace prodala dům v Záhřebské ulici, kde sídlí městská knihovna. Bytové družstvo, které nyní budovu vlastní, po knihovně chce dvojnásobný nájem. Petici za její zachování podepsaly už stovky lidí. Dostali ji i zastupitelé hlavního města.

Existence pobočky městské knihovny v Záhřebské ulici je ohrožena. Nový majitel domu chce vyšší nájemné, knihovna tvrdí, za takovou částku dát nemůže. 

Nový majitel chce nájemné zhruba ve výši 700 tisíc korun, což je podle ředitele knihovny Tomáše Řeháka nepřijatelné. Městská část se na financování pobočky podílet nechce. Knihovna s družstvem rovněž jedná o případném opuštění části prostoru.

Podle starosty Prahy 2 Jany Černochové si magistrát, který prodej domu v privatizaci schvaloval, měl existenci knihovny pojistit věcným břemem. Ředitel knihovny Tomáš Řehák však uvedl, že důvodem pro nezřízení věcného břemene bylo udržení hodnoty domu a tím i jeho lepší prodejnost. 

„Knihovna se skládá ze dvou křídel. V jednom je samostatné oddělení pro děti, ve druhém oddělení pro dospělé, které je podsklepené. Zmenšení plochy není ideální, ale možné řešení,“ řekl jeden z organizátorů petice za zachování knihovny Petr Frischmann.

Knihovna v Záhřebské měla v roce 2013 téměř 4400 zapsaných čtenářů, ročně ji navštívilo přes 21 tisíc lidí a půjčili si přes 58 tisíc knih, audioknih a deskových her.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek