metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír
Jana Černochová. | foto: MČ Praha 2.

Praha 2: Trápí mě nádraží na Vyšehradě a přesun farmářských trhů, říká starostka Černochová

  6:00
Prahu 2 letos čeká řada změn. Z městské části zmizí hrací automaty. Do ulic přibudou městští strážníci, kteří se mimo jiné zaměří i na narkomany. „Dalším tématem pro tento rok jsou privatizace obecních bytů, rekonstrukce parků a dopravní úpravy,“ říká pro deník Metro starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?

Letos z území Prahy 2 zmizí poslední herny. Likvidace hazardu souvisí s mým prioritním tématem, tím je bezpečnost. Chci dosáhnout zvýšení počtu městských strážníků, kteří se postarají o dodržování nočního klidu či budou zasahovat proti přibývajícímu vandalismu. Nepovolíme ani vznik aplikačních místností pro narkomany, takzvaných šleháren, v naší městské části. Dalším tématem pro tento rok je privatizace obecních bytů. Do třetice, kromě pokračující rekonstrukce parků, máme v plánu i dopravní úpravy.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Je to plán založený na dlouholetých zkušenostech ODS s vedením Prahy 2 a hodlám z něj prosadit maximum. Obyvatelé nám ve volbách sdělili jasně, že se jim tady žije dobře a žádné razantní změny kurzu si nepřejí. Budeme pokračovat v nastavené sociální politice, budeme vycházet vstříc potřebám občanů i podnikatelů, naše aktivity v této oblasti vynesly Praze 2 třikrát po sobě ohodnocení Město pro byznys. Trvám na tom, abychom stále drželi vyrovnaný rozpočet a městskou část nezadlužovali.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu? Chystáte nějaké změny nebo novinky v oblasti bydlení?
V minulém volebním období zastupitelstvo schválilo prodej 43 domů družstvům. Nyní nás čeká privatizace jednotlivých bytů, dolaďujeme podmínky prodeje v souladu s koaliční smlouvou po volbách 2014 a pevně doufám, že prodej nebude nadbytečně prodlužován. Převratné novinky nechystáme, volné byty budeme nabízet v aukcích, seniory se budeme snažit udržet v městské části a pomáhat jim i nabídkou sociálních bytů, aby se nemuseli stěhovat kvůli výši nájemného.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na současnou zástavbu městské části?
Vzhledem k tomu, že Praha 2 je jednou z nejhustěji zastavěných městských částí Prahy a je z velké části památkově chráněná, tu už mnoho nových staveb nevzniká. Co mě ale velmi trápí, je naopak stav některých starých objektů, například nádraží Vyšehrad. Praze 2 se nepodařilo budovu získat do vlastnictví, a tak jen bezmocně přihlížíme, jak tato kulturní památka chátrá.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim nelíbí?

Dlouholetou obtíží je například Severojižní magistrála, tranzitní komunikace, která naprosto nesmyslně prochází centrem města. S magistrátem jednáme roky o způsobu jejího zklidnění i o souvisejícím propojení Vinohrad a Václavského náměstí tramvajovou linkou, což by ocenili zejména starší či pohybově handicapovaní občané. Loni vzbudil velký nesouhlas obyvatel Prahy 2 magistrátní záměr pokácet stromy v Belgické ulici, tomuto rozhodnutí se naštěstí naše radnice ubránila a stromy zůstaly. Nyní jednáme o osudu náplavky a farmářských trhů, s jejich přesunem pod Železniční most zásadně nesouhlasím.

Na které místo ve vaší městské části byste vzal o víkendu zahraniční návštěvu a proč právě tam?
Přesto, že jsme územně nejmenší pražskou městskou částí, takových míst je u nás opravdu hodně. Cizincům ráda ukážu, jak po patnácti letech oprav prokoukly Havlíčkovy sady neboli Grébovka. Krásně je v okolí kostela sv. Apolináře. Nesmíme minout starodávný Vyšehrad, ale třeba ani náměstí Míru, které naši předci geniálně vystavěli a naši současní obyvatelé se na něm velmi rádi sousedsky setkávají.

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek