metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Další 4 fotografie v galerii
Pouliční umění | foto: Václav Jukl

Praha chce omezit hraní pouličních umělců na hodinu

  17:37
Jen hodinu v kuse by podle nového návrhu vyhlášky mohli hrát pouliční umělci, tzv. buskeři. Návrh vychází vstříc obyvatelům, které hraní svojí jednotvárností ruší.

Návrh vyhlášky, který připravili magistrátní úředníci, by mohli hrát v kuse pouze jednu hodinu. Navíc jen lichou nebo sudou podle toho, na kterém břehu Vltavy jsou. „Návrh bere v potaz připomínky obyvatel, kteří si stěžovali na hluk a jednotvárnost hudební produkce,“ řekla ředitelka magistrátního odboru živnostenského a občansko-správního Eva Novaková.

Nynější vyhláška, která busking upravuje, platí od roku 2013. Pouliční umělci podle ní mohou vystupovat od 10 do 21.30 hodin. Vymezuje také místa, kde je busking zakázaný úplně a kde není povolená hudební produkce. Především Praha 1, na jejímž území vystupuje nejvíc pouličních umělců, požaduje rozšíření těchto oblastí.

Hraní je dlouhé a monotónní, stěžují si místní

Lidé si podle Novakové stěžují především na hlučnost produkcí a jejich jednotvárnost, kdy se stále opakují stejné hudební motivy. Vloni poslali 44 stížností. „Snažili jsme se reagovat na to, že produkce se jeví převážně příliš dlouhé a stěžovatelé upozorňovali na rušení,“ uvedla ředitelka. Navrhují proto rozdělení Prahy na levý a pravý břeh Vltavy, kde by bylo možné busking provozovat v sudé či liché hodiny. „Bude tak zachovaná pauza mezi produkcemi,“ dodala. Hrát by se nově mohlo od 9 do 21 hodin.

Hlasitost produkcí ale město omezit nemůže. „Hlukové hladiny upravují jiné zákony. Obecně závaznou vyhláškou nelze stanovit limit hluku, který je možné při pouliční produkci akceptovat,“ vysvětlila Novaková. Bude se tedy dál jednat o úplném zákazu nebo omezení používání zesilovačů. Skončit by měly také produkce se zvířaty, protože podléhají jiné právní regulaci.

Návrh vznikl už vloni v létě, kvůli blížícím se volbám ale nedošel do připomínkového řízení. Úředníci ho teď předloží členům výboru pro kulturu, který se jím bude zabývat na březnovém zasedání. Potom půjde návrh do připomínkového řízení, novelu vyhlášky musí schválit i rada a zastupitelstvo. Podílet se chtějí i buskeři, své připomínky už na magistrát poslali. „Doufáme, že nebudou plošné zákazy, ale zpřesnění,“ uvedl na jednání výboru Richard Cortés z iniciativy Buskerville, která pouliční umělce zastupuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek