Karneval za buskingAlegorický průvod se dnes vydá na cestu metropolí, aby podpořil pouliční muziku.
|
Zastupitelstvo v lednu omezilo muziku v ulicích. Co na vyhlášku říkáte?Ve vyhlášce jsou vyjmenované nástroje vydávající vysoké tóny. Většina nástrojů je ale schopna vydávat vysoké tóny, a to je jen jeden z nesmyslů, kterých je vyhláška plná. Dalším je třeba dusítko na saxofon, které je přitom jen efekt, který saxofon nijak významně neztiší. Na těchto příkladech je vidět, že autoři vyhlášky pořádně nerozumí hudebním nástrojům, jejichž použití zakazují.
Buskeři mají vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Jak to bude fungovat v praxi?
Nad povinností střídat břehy Vltavy zůstává rozum stát. Prakticky se pouze zvýší koncentrace buskerů v každou jednotlivou hodinu na místech, která ještě vyhláška nezakazuje. Ti, kteří by hráli na pravém břehu, půjdou bojovat o místa s těmi, co by v danou hodinu hráli na levém.
Jaká omezení pouliční hudby navrhujete vy?
Jednou z cest by byla registrace hudebníků třeba i za mírný poplatek. Povolení by se dalo opatřit snadno. Pokud by s umělcem byly problémy, mohli by ho úředníci zase odebrat. To by „odfiltrovalo“ žebráky, kteří na úřad ani nedojdou. V Mnichově pro tyto účely musí muzikanti úředníkům i krátce zahrát. Jde o kontrolu, zda mají v pořádku nástroje a skutečně na ně hrají. Dalším opatřením by mohlo být omezení délky produkce třeba i na dobu kratší než hodina, s nutností měnit místo produkce. Také by mohla být regulována vzdálenost mezi hudebníky. V neposlední řadě by určitě nebylo špatné přijít s jedním konkrétním místem, kde je busking vítán a kde by mohl fungovat i časový rozpis jednotlivých vystoupení.
Tak šel čas s kejklíři a muzikanty v ulicích metropolePouliční umělci směli v Praze hrát bez povolení od roku 2012.
|