metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.
Protipovodňové stěny nedaleko Trojského zámečku. | foto: Iva Danková

Praha otočila: zoo před vodou ochrání. Postaví i nový pavilon goril

  13:52,  aktualizováno  14:36
Zoo Praha chce, aby město přehodnotilo protipovodňový plán. Zvířata by byla v bezpečí. Při povodni by ale bylo více vody v centru. Sedm tisíc lidí se již podepsalo pod petici za výstavbu protipovodňových bariér v zoologické zahradě. Zoo se také dohodla s Hudečkem, že postaví nový pavilon goril. Kvůli hrozícím záplavám bude stát výš. Škody v zoo ale nejsou nakonec tak vysoké, jak se čekalo.

Zoologickou zahradu v Praze spláchla velká voda. Město před lety rozhodlo, že se zde nesmí stavět protipovodňové stěny, aby se měla Vltava kde rozlít a nedošlo při povodních ke zvýšení hladiny řeky v centru. Rozhodnutí kritizuje řada lidí. „Jen pár metrů od zoo stojí největší zábrany v Troji a ty městu neškodí?“ zlobí se čtenářka Iva Danková, podle které by měla být i zvířata chráněna.

Rozhodnutí město možná přehodnotí

Město nyní zvažuje, že protipovodňové stěny v zoologické zahradě přeci jen vybuduje a své původní ještě zváží. „První náměstek primátora Tomáš Hudeček je rozhodnut se spolu s ředitelem zoo a odborníky celou situací zabývat a najít možnost optimálního řešení, které pro příště zabrání zničení pavilonů a ohrožení zvířat,“ říká mluvčí magistrátu Iva Vojtková.

Také na internetu se již objevila petice za ochranu zoologické zahrady před velkou vodou. Za pár dní ji podepsalo již více než 7 tisíc lidí. Za vybudování protipovodňových opatření se staví také bývalý primátor Bohuslav Svoboda, podle kterého je třeba zvířata ochránit. Za dobu svého působení se však o této možnosti nezmínil.

Nový pavion goril

  • Pražská zoo postaví nový pavilon goril, kvůli hrozícím záplavám bude stát v horní části zahrady.
  • Stavba může vyjít na desítky miliónů, zoo chce část peněz získat sbírkou.
  • Celkově prý ale škody po povodni nejsou v zoo tak velké, jak se původně očekávalo. Prvotní odhady byly 160 miliónů korun.
  • Není tak poničen ani pavilon goril, zoo proto zvažuje, že by své maskoty nestěhovala do zoo ve Dvoře Králové, ale nechala je v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy