metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 22 fotografií v galerii
Demonstrace na Ládví. | foto: Karel KýrMetro.cz

Blokáda zastavila provoz na Ládví. Dav přecházel demonstrativně přes přechod

  11:14
Padesátičlenný dav, transparenty, policie a křik. Tak vypadala dnešní demonstrace v Ládví. Části místním obyvatelům se nelíbí, že na zastávce u metra staví od dubna i příměstské autobusy a tak se rozhodli svou petici podpořit i činy. Demonstrace, která trvala necelou hodinu se vždy na pár desítek sekund měnila i v dopravní blokádu.

Poprvé dav zablokoval příměstský autobus z Mělníka zhruba v 7:40. Lidé z iniciativy Ládví není autobusák! přešli s transparenty přechod pro chodce, na ostrůvku pro tramvaj se otočili a přešli zpět. „Nechceme aby zkolabovala doprava, ale také už nás nebaví věřit slibům magistrátu,“ říká Adam Véle z iniciativy a s reflexní vestou a megafonem organizoval dav.

K přechodu se blížil další autobus. Pár lidí už nakročilo do přechodu ale Véle je megafonem upozornil, že to je městský autobus. „Ten sem patří. Proti těm nic nemáme,“ vysvětluje organizátor. Po pár minutách, ale dav v dáli spatřil autobusy z Mělnicka a své demonstrativní přecházení si zopakoval. Někteří se i trochu otrkali a začali pokřikovat: „Letňany, Letňany“. Dávali tak najevo, kde by podle nich měly příměstské linky stavět. „Nechápeme, že když je v Letňanech autobusové nádraží, proč musí autobusy zajíždět sem na sídliště,“ krčí rameny Lucie Vélová, další z organizátorek protestu.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Zhruba kolem osmé se v místě nahromadily čtyři autobusy, dva příměstské a dva městské a z okýnek cestující začali vykřikovali, ať dav táhne. To už demonstrativní přecházení korigovali dopravní policisté. Řidiči aut začali na demonstranty troubit a trpělivost došla i řidičům autobusů. Pár metrů před přechodem začali otevírat dveře a vypouštět cestující ven. „Přestupek, přestupek!“ začal pro změnu vykřikovat dav, aby upozornil muže zákona na vystupování lidí do silnice.

Na chodníku u přechodu se tak vystupující lidé začali mísit s demonstranty. Naštvaní cestující začali na dav vztekle pokřikovat. Pospíchali do práce nebo do školy. Demonstranti pro změnu cestujícím naznačovali, že tady bydlí oni.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Mezi davem se prodírali i lidé z Prahy. Jeli městskou dopravou, ale blokáda jim na chvíli přestřihla cestu na metro. „Taky jsem proti tomu, aby sem zajížděli příměstské autobusy, ale nepřijde mi jako dobrý nápad brát si lidi jako rukojmí,“ povzdechla si Milada z Prahy 8, která musela z autobusu vystoupit o několik metrů dřív než je zastávka a pár minut později než doufala.

Blížilo se půl deváté a hodinová demonstrace se chýlila ke konci. Zbývalo posledních pár blokád. Dav se sunul po přechodu a pokřikoval. Marie Šmídová, která bydlí přímo u zastávky, se ale rozhodla, že je to málo a vystoupila z davu směrem k autobusu. Demonstrativně si zacpala nos a pusu a vehementně začala ukazovat směrem, kde má autobus motor. „Praha je plná smogu a tyhle autobusy tomu ještě přidávají,“ naštvaně gestikulovala.

Protest skončil přesně v půl deváté. „Akci jsme zorganizovali, protože nás už nebaví čekat. Poslali jsme dopisy na magistrát i radnici. Sedm měsíců nám sem jezdí autobusy, které sem podle nás nepatří. Dopravní zátěž měla vyhodnotit studie ČVUT a ta už by měla být hotová. Blokáda měla připomenout, že Ládví není autobusák a že jsou tu lidé, kterým tento nesmysl vadí,“ uzavřela protest Vélová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek