metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Blokáda zastavila provoz na Ládví. Dav přecházel demonstrativně přes přechod

  11:14
Padesátičlenný dav, transparenty, policie a křik. Tak vypadala dnešní demonstrace v Ládví. Části místním obyvatelům se nelíbí, že na zastávce u metra staví od dubna i příměstské autobusy a tak se rozhodli svou petici podpořit i činy. Demonstrace, která trvala necelou hodinu se vždy na pár desítek sekund měnila i v dopravní blokádu.
Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví. | foto: Karel KýrMetro.cz

Poprvé dav zablokoval příměstský autobus z Mělníka zhruba v 7:40. Lidé z iniciativy Ládví není autobusák! přešli s transparenty přechod pro chodce, na ostrůvku pro tramvaj se otočili a přešli zpět. „Nechceme aby zkolabovala doprava, ale také už nás nebaví věřit slibům magistrátu,“ říká Adam Véle z iniciativy a s reflexní vestou a megafonem organizoval dav.

K přechodu se blížil další autobus. Pár lidí už nakročilo do přechodu ale Véle je megafonem upozornil, že to je městský autobus. „Ten sem patří. Proti těm nic nemáme,“ vysvětluje organizátor. Po pár minutách, ale dav v dáli spatřil autobusy z Mělnicka a své demonstrativní přecházení si zopakoval. Někteří se i trochu otrkali a začali pokřikovat: „Letňany, Letňany“. Dávali tak najevo, kde by podle nich měly příměstské linky stavět. „Nechápeme, že když je v Letňanech autobusové nádraží, proč musí autobusy zajíždět sem na sídliště,“ krčí rameny Lucie Vélová, další z organizátorek protestu.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Zhruba kolem osmé se v místě nahromadily čtyři autobusy, dva příměstské a dva městské a z okýnek cestující začali vykřikovali, ať dav táhne. To už demonstrativní přecházení korigovali dopravní policisté. Řidiči aut začali na demonstranty troubit a trpělivost došla i řidičům autobusů. Pár metrů před přechodem začali otevírat dveře a vypouštět cestující ven. „Přestupek, přestupek!“ začal pro změnu vykřikovat dav, aby upozornil muže zákona na vystupování lidí do silnice.

Na chodníku u přechodu se tak vystupující lidé začali mísit s demonstranty. Naštvaní cestující začali na dav vztekle pokřikovat. Pospíchali do práce nebo do školy. Demonstranti pro změnu cestujícím naznačovali, že tady bydlí oni.

Demonstrace na Ládví.

Demonstrace na Ládví.

Mezi davem se prodírali i lidé z Prahy. Jeli městskou dopravou, ale blokáda jim na chvíli přestřihla cestu na metro. „Taky jsem proti tomu, aby sem zajížděli příměstské autobusy, ale nepřijde mi jako dobrý nápad brát si lidi jako rukojmí,“ povzdechla si Milada z Prahy 8, která musela z autobusu vystoupit o několik metrů dřív než je zastávka a pár minut později než doufala.

Blížilo se půl deváté a hodinová demonstrace se chýlila ke konci. Zbývalo posledních pár blokád. Dav se sunul po přechodu a pokřikoval. Marie Šmídová, která bydlí přímo u zastávky, se ale rozhodla, že je to málo a vystoupila z davu směrem k autobusu. Demonstrativně si zacpala nos a pusu a vehementně začala ukazovat směrem, kde má autobus motor. „Praha je plná smogu a tyhle autobusy tomu ještě přidávají,“ naštvaně gestikulovala.

Protest skončil přesně v půl deváté. „Akci jsme zorganizovali, protože nás už nebaví čekat. Poslali jsme dopisy na magistrát i radnici. Sedm měsíců nám sem jezdí autobusy, které sem podle nás nepatří. Dopravní zátěž měla vyhodnotit studie ČVUT a ta už by měla být hotová. Blokáda měla připomenout, že Ládví není autobusák a že jsou tu lidé, kterým tento nesmysl vadí,“ uzavřela protest Vélová.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek