metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 3 fotografie v galerii
Při nároku na uplatnění poškozené pneumatiky nemusí pomoci ani dobrozdání od policie. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Díru v pneumatice platí třeba i Technická správa komunikací

  19:58
Od začátku roku chce od města náhradu škody 109 Pražanů. Ti, kteří si poničili pneumatiky nebo jinou část auta a vozovkách v hlavním městě. Reálně na ni dosáhne zhruba polovička.

„Nemáte někdo tušení, kdo má v Praze 6 na starost silnice a komunikace? Bohužel se mi stal v dnešních ranních hodinách defekt potom, co jsem najel na díru, která nebyla vidět.“ S tímhle dotazem se ve facebookové skupině Dejvická parta obrátil na své sousedy uživatel Ondřej Mladějovský. Nejspíš netušil, že bude jeho post doplněný fotografií poškozené gumy nejen zdrojem rad, ale také jablkem sváru. Dozvěděl se sice, že se má obrátit na Technickou správu komunikací (TSK), ale zároveň dostal na pamětnou za zimní pneumatiky.

„Pokud máte zimní gumy, což mi dle obrázku přijde, tak to ani nemusíte zkoušet někam hlásit. Protože to není guma určená do tohoto počasí a pojišťovna nebude chtít plnit,“ reaguje uživatel Radek Salomon. Se svým názorem není zdaleka sám. „Nepřizpůsobení jízdy stavu a povrchu vozovky. Nikdo vám nic nedá,“ píše Jarda Čern. Stejného názoru je i Jakub Lorenc. „Zimáky v 36 stupních, good luck,“ komentuje na Facebooku uživatel Čern.

Dvacet pět defektů
Deník Metro se obrátil na TSK. Zajímalo nás, kolik lidí se s podobnými problémy, tedy zničenou pneumatikou, na silnici ve správě města obrací. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové je takových lidí relativně málo.

„Od začátku roku 2022 evidujeme celkem 109 žádostí o náhradu škody na vozidle, z toho již bylo vyplaceno celkem 36 škod, zamítnuto bylo 25 a nevyřízeno je ještě 48 škod,“ vysvětluje pro deník Metro Lišková. Zda může žadatele vyloučit z možnosti náhrady škody to, že měl zimní obutí vozidla v létě, však TSK neví. „Takový případ ještě nemáme v evidenci. Konečné posouzení žádosti má pojišťovna,“ dodává Lišková.

Pneumatiky nevadí?
Podle pojišťovacího makléře Mariána Skripa jsou facebookové dohady ohledně zimních pneumatik v letních měsících mylné. Vyloučit z možnosti dostat náhradu škody vás zimní gumy v létě nemohou.

„Taková situace by mohla nastat jedině v případě, že byste měl letní gumy v zimě. V takovém případě si za nehodu nesete zodpovědnost vy. Obecně platí základní poučka, že stačí sledovat venkovní teplotu a auto přezout, když se teplota láme přes sedm stupňů. Tedy když začne být na podzim zima, tak přezout na zimní,“ popisuje Skrip a dodává: „A když se začne na jaře oteplovat, tak přezout na letní. Při vyšších teplotách než sedm stupňů totiž zimní pneumatiky ztrácí své kladné vlastnosti.“

Pozor na vločky
Zákon o provozu na pozemních komunikacích nařizuje řidičům použití zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března, když je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza nebo se vzhledem k počasí může sníh a led na cestě objevit. Toto pravidlo většina motoristů zná. Mnohem méně lidí už ale ví, že jim může nařídit přezutí gum i příkazová dopravní značka Zimní výbava, a to bez ohledu na aktuální počasí. „Užití zimních pneumatik s odpovídající hloubkou dezénu přikazuje značka bez ohledu na aktuální povětrnostní situaci či stav vozovky. Je to dáno zákonem,“ uvádí pro Metro Skrip.

Náhradu škody na vašem vozidle, pokud se vám stane v některé z pražských ulic, se však rozhodně vyplatí vymáhat. Sama mluvčí TSK případné poškozené Pražany odkazuje na web tsk-praha.cz. V záložce Jak si zařídit najdete vše potřebné. Postupujte podle návodu.

V téže záložce na portálu TSK naleznete také postup řešení záborů, parkovacích stání, věcných břemen, žádost o vypracování nájemní, případně výpůjční smlouvy pro stavební zábory a podobně. Lze si zde stáhnout také všechna usnesení rady hlavního města k návrhu zásad a technických podmínek pro zásahy do povrchů komunikací a pro provádění výkopů a zásypů různých rýh pro inženýrské sítě.

Služba TSK-INFO

  • Potřebujete si něco zařídit a nevíte, jak na to? Základní informace a formuláře nutné pro získání povolení najdete na webu tsk-praha.cz.
  • Na tomtéž portálu naleznete také postup, jak si zřídit takzvané TSK-INFO. Je to služba pro vaši aktuální informovanost.
  • Zaregistrováním do ní budete mít vždy informace z vybrané oblasti ve vaší e-mailové schránce.
  • Podle TSK můžete kdykoli později přidávat či ubírat další informační zdroje přesně podle vašich zájmů.
  • Služba nabízí například upozornění na blížící se čištění komunikací, zasílání aktuálního stavu obsazenosti parkovišť P+R, zasílání tiskových prohlášení TSK a podobně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek