Přechod na nový signál DVB-T2 se blíží. Jak jsou Češi připraveni? „Určitě není nutné měnit anténu,“ zdůrazňuje Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací. . Pouze u společných antén, pokud to majitelé domů nebo SVJ už neučinili, musí odborná firma zajistit drobnou úpravu. Pokrytí DVB-T2 by mělo být dokonce lepší než v případě stávajícího vysílání.
Kvůli přechodu na DVB-T2 není nutné hýbat s anténou
|
S novým vysíláním jsou také spojené mýty. „Není samozřejmě pravda, že v novém multiplexu bude vysílat jen veřejnoprávní televize a za sledování komerčních si diváci zaplatí,“ vysvětluje Procházka V novém formátu diváci ale uvidí v plném vysokém rozlišení jen stanice České televize, ve vysokém rozlišení nebo nižším HD rozlišení například kanály televize Prima, Seznam TV, případně hlavní kanál Barrandova. Je možné, že komerční stanice část svého programu do plného rozlišení časem přesunou.
V současnosti je čtyřicet procent českých domácností vybaveno televizory, které nový signál přijímají. To však znamená, že ještě přibližně kolem jednoho milionu zbylých si musí pořídit buď nový televizor, nebo alespoň set-top box (ten lze pořídit už pod 500 korun). Informaci o tom, jestli přístroj vyhovuje novým parametrům, lze najít na dvbt2overeno.cz.
„Lidé vědí, že změna začne, ale jen pětina ví, že už letos na podzim,“ říká generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Važan. „Přivítali bychom výraznější kampaň ze strany státu,“ dodává šéf radiokomunikací, na kterých leží technická stránka přechodu. Ministerstvo průmyslu údajně na podzim nějakou mediální podporu připravuje.
Vypínání a zapínání2020 Už 27. listopadu ve 23 hodin a 59 minut bude Česká televize postupně vypínat vysílání v systému DVB-T. Ostatní televizní stanice začnou radiokomunikace vypínat od ledna 2020. ČT definitivně skončí na starší variantě signálu 31. května 2020. O měsíc později bude původní digitální signál vypnutý na celém území České republiky. |