metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

GALERIE: Pivní festival je zatím na blátě. Návštěvníci si v něm klidně zatancují

  13:26
Obřímu festivalu českých piv, který je svátkem pro spoustu místních pivařů i zahraničních turistů, zatím počasí příliš nepřeje. Akce se pro veřejnost otevřela včera. Posezení na zahrádce mezi stany bylo ale kvůli dešti nemožné a kuřáci, kteří si svou nikotinovou závislost nemohou kompenzovat uvnitř, postávali většinou ve vchodech do pivních stanů.
Pivní festival

Pivní festival | foto: Pavel Tůma

Letos se dvoutýdenní akce pro milovníky piva přestěhovala na letenskou pláň, hned vedle tramvajové zastávky Sparta a ústí nedokončeného tunelu Blanka. Už když se v podvečer blížíme k festivalu, je nám jasné, že akce je řádně rozjetá. 

Prší a před vchodem do areálu je krátký úsek, kde se šlape po rozmoklé zemi a blátíčku. Přesto zrovna v těchto místech tancují a pokřikují na sebe tři veselí Britové. Pak se za tónů hlasité pisně rozejdou směrem na tramvaj, která je po odpoledni na festivalu zřejmě odveze na párty po pražských klubech.

Opilý námořník je veliký tanečník

Vstup na festival stojí 45 korun, tedy symbolicky cenu jednoho piva. Za piva se opět platí kartou, na kterou si návštěvníci nabijí několik pivních tolarů, každý za 45 korun. Platí, že jeden tolar je za jedno pivo, tupláky stojí tolary dva. Bezhotovostní styk je velmi rychlý a praktický. Servírka jen projede kartu pokladnou, vyťuká objednávku a je hotovo.

Český pivní festival

Na festival chodí i lidé v legračních kostýmech.

Každý návštěvník musí nejdříve vstoupit do největšího stanu, v němž hrají kapely i reprodukovaná hudba. Pod pódiem tancují lidé, kteří jsou v náladě, činí se hlavně muž v námořnickém oblečku, který má na nohou bílé podkolenky. Zde se pije pivo po tuplácích. Je trochu škoda, že stylové kroje, které zdobily minulý ročník, vystřídaly u servírek červená trička. Pro milovníka zkoušení různých chutí a značek piva může být také zklamáním, že několik různých piv sdružených pod hlavičkou K Brewery vystřídal letos v hlavním stanu sortiment jediného pivovaru, a to toho krušovického. O to více ale příznivce malých pivovarů potěší, že konečně dostal důstojné místo stan Pivní rozmanitosti, který na některých předešlých ročnících byl řešen jen velmi provizorně. Mezi oběma pivními stany je venkovní zahrádka, na které se ale za vydatného deště nedá sedět.

U piva můžete sledovat hokejové mistrovství

Ve stanu s pivy z menších pivovarů jsou tři dlouhé pulty, u každého z nich se točí přes dvacet druhů piva. To znamená, že v jednu chvíli je k dispozici zhruba sedmdesát až osmdesát druhů. Lidé si vybírají ze seznamu, který je u každého pivního pultu zapsán na tabuli po stranách i nahoře u stropu. V porovnání s minulými ročníky, kdy byly názvy dostupných piv vytištěné na papíry a rozlepené všude možně, jde o zlepšení o sto procent.

Pro veřejnost se 16. května na Letenské pláni otevřely brány sedmého ročníku...
Pivní festival

O piva z menších pivovarů je zájem a ve stanu se občas tvoří fronty. I zde si můžete dát tupláka, většina lidí ale u silných piv a speciálů volí raději klasický půllitr. Festival myslí i na fanoušky hokeje, probíhající mistrovství světa v Bělorusku se tu sleduje na několika televizích. Duelu mezi Švédskem a Slovenskem přihlíží i několik Slováků, kteří se po vstřeleném gólu hlasitě radují. 

Pozor na záchody, ty pánské přetékají

Pokud máte hlad, můžete si vybrat něco z jídelního lístku v hlavním stanu nebo z nabídky několika partnerských restaurací, které najdete pospolu ve stanu napojeném na prostory Pivní rozmanitosti. I za jídla se platí v tolarech, ta hlavní se pohybují mezi třemi až šesti tolary.

Záchody jsou umístěné u hlavního stanu. Pánové by si ovšem měli dávat pozor na záchodě, zvlášť v pokročilých hodinách. Nejbližší dva venkovní pisoáry totiž přetékají. Další jsou ale úplně prázdné, stačí tak udělat jen o pár kroků víc a máte jistotu čistých kalhot.

Autor: Lukáš Hrábek Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek