Kolem smíchovského vraku to žije
|
„Stojím zde již čtyři měsíce. Policie mé stání pečlivě kontroluje. Prý nejsem ještě vrak. Mám kola, okna, dveře. Kdo mi k titulu vrak pomůže?“ Tak zní rukou psaný text na papírových cedulích, které koncem minulého měsíce umístil někdo z místních na polorozpadlou bílou dodávku v Tomkově ulici na Smíchově.
„Dílo vtipálka bylo, zdá se, dokonáno. Nějaký vandal autu minulý týden utrhal espézetky, vymlátil okna a propíchal gumy,“ řekl deníku Metro čtenář Karel, který si Tomkovou ulicí krátí cestu do práce.
Auto s propíchnutými pneumatikami, zrezlou karosérií a rozmlácenými okny zde straší místní nejen svým vzhledem, ale i tím, že si je kdosi plete s ubytovnou.
Podobný problém mají také Žižkováci, kde si majitel tamní žluté posprejované dodávky udělal ze svého auta odkladiště harampádí.
„Tohle vozidlo zde parkuje už roky a je plné odpadků. Úředníkům na radnici to patrně nevadí. V klidu mu vydají parkovací kartu na modrou dál a dál, aby tady zabíralo místo ostatním,“ stěžuje si Filip Nowak.
Zatímco na Žižkově mají při stávajícím stavu vozidla na jeho odtažení pramalou šanci, před zimním stadionem Nikolajka si již výskají. Auto totiž splňuje potřebné parametry k odtažení. Stalo se totiž vrakem.
„Nynější právní úprava poskytuje dvojí definici autovraku. V první je vrakem každé silniční vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí městských strážníků Rudolf Rubeš. „Podle druhé se autovrakem rozumí každé úplné nebo neúplné motorové vozidlo, které se stalo odpadem,“ dodává Rubeš.
Pokud je vozidlo vyhodnoceno jako vrak, majitel je vyzván, aby ho uvedl do náležitého stavu, nebo vůz v zákonné dvouměsíční lhůtě z komunikace odstranil. Jestliže výzvu převezme a v dané lhůtě této výzvě nevyhoví, potom Správa služeb hlavního města Prahy vrak odstraní a předá ho firmě k ekologické likvidaci.