metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Ohořelé sportovní auto na Lužinách. | foto: Tomáš BelicaMetro.cz

Ohořelý vrak straší sídliště. Majitel má dva měsíce na jeho odstranění

  7:52
Při nedělní procházce po sídlišti v Lužinách se jeho obyvatelům mohl naskytnout výjev jako z katastrofického filmu. Ohořelé sportovní auto, které jeho majitel nechal před několika týdny v Amforové ulici u popelnic, budí na třinácté městské části emoce. „Jsou snad Lužiny nějaká pařížská periferie? Že by auto někdo odstranil? Vůbec,“ říká bývalý redaktor deníku Metro bývalý redaktor deníku Metro Tomáš Belica.

Jak na autovraky

K autu se nikdo nehlásí. Kdy je ho možné odtáhnout?

  • Pokud je vozidlo vyhodnoceno jako vrak, majitel je vyzván, aby uvedl vozidlo do náležitého stavu, nebo je v ­zákonné dvouměsíční lhůtě z komunikace odstranil.
  • Jestliže výzvu převezme a ve lhůtě dvou měsíců této výzvě nevyhoví, potom Správa služeb hlavního města Prahy vrak odstraní a ­předá ho firmě k ekologické likvidaci.
  • Pokud auto nemá registrační značku, je výzva k odstranění vozidla umístěna na veřejné desce příslušného úřadu městské části. Po dvou měsících je odstraněno a následuje jeho otevření a identifikace majitele prostřednictvím značení WIN. Po uplynutí zákonné lhůty je autovrak opět zlikvidován.

Podle mluvčího městské policie Rudolfa Rubeše bude auto odtaženo nejdříve za necelé dva měsíce. Tehdy totiž vyprší majiteli zákonná lhůta pro jeho odstranění.

„Správa služeb hlavního města Prahy auto před nedávnem posoudila jako vrak. Majitel byl tedy prostřednictvím úřední desky na radnici vyzván k nápravě,“ říká Rubeš. Osamocená zaparkovaná auta, která jsou často ve špatném technickém stavu, jsou fenoménem, který se v metropoli stal poměrně běžnou praxí. Odtáhnout autovrak je možné jen tehdy, pokud to posvětí Správa služeb.

„Nynější právní úprava poskytuje dvojí definici autovraku. V první je vrakem každé silniční vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou,“ dodává Rubeš.

„Dle druhé se autovrakem rozumí každé úplné nebo neúplné motorové vozidlo, které se stalo se odpadem,“ dodává Rubeš.

Paradoxní situace tak nastává ve chvíli, kdy majitel nevyparkuje své vozidlo z ulice, ve které se mají provádět stavební práce. Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková uvedla, že zbývá jediné, a to auto na vlastní náklady nechat odtáhnout a doufat, že se majitel přihlásí nebo ho na nezbytnou dobu odsunout stranou. „Je pro nás ekonomičtější, než platit odstavné parkoviště,“ uvádí Lišková.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek