metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pátek 13. prosince 2024. Svátek má Lucie

V metru jsou si lidi blíž a hledí do očí, je to dobrá inspirace, říká ilustrátor

  11:58
Čmáral jsem si už od dětství, říká jedenadvacetiletý David Daenemark. Nejvíce ho ovlivnil Čtyřlístek, Rychlé šípy a Sin City. Do deníku Metro poslal kreslený komiks, který se odehrává v metru.

Další 1 fotografie v galerii
Komiks od Davida Daenemarka alias Reuela Hardyho. | foto: David DaenemarkMetro.cz

Fascinuje ho studovat jednání lidí mezi stanicemi v podzemí. „Na rozdíl od jiných dopravních prostředků má jinou atmosféru, chtě nechtě tu vstupujete pod zem,“ říká David, který se připravuje na přijímací řízení na FAMU a snaží se prosadit jako ilustrátor.

Pochází z Rakovníka a na svém kontě má ilustrace pro zpravodaj na Jiráskův Hronov, šest let také ilustruje zpravodaje, který vychází u příležitostí amatérských divadelních přehlídek Kukátko a Wintrův zpravodaj. Kromě komiksů se věnuje filmům a povídkám.

Inspirace pro strip, nerozvitý komiks se třemi okny, vycházela hned ze tří vlivů. První byl film Neviditelný muž z roku 1933 od Jamese Whaleho, druhou skeč Rowana Atkinsona Neviditelný muž a třetím pak bylo pozorování mikropříběhů a mikrosvětů lidí v metru.

„Oproti originálu Neviditelný muž bylo mým záměrem udělat z hlavní postavy oběť dění, ne pachatele. Občas by se objevil jako pachatel, ale spíš v pozitivním smyslu, než škůdce ve veřejné dopravě,“ popisuje záměr komiksu David.

Metro jako dopravní prostředek umožňuje větší interakci. „V tramvaji a autobuse sedíte jednotlivě nebo po dvou a koukáte před sebe do zátylku těm druhým. Ale v metru máte velký prostor uprostřed, kdy cestující sedí vedle sebe a hledí si do očí. Metro tak lidi více sdružuje,“ vysvětluje David.

Člověk si tam povšimne všedností. Nejen těch extravagantních figurek, které dělají rozruch, najednou se zajímavými stávají i zcela obyčejní lidé uzavření ve vagonu. Část lidí, se vyhýbá očnímu kontaktu a dělá, že tam není. „Bylo by zajímavé studovat je hlavně po tu dobu, kdy jsou spolu uzavření v jednom vagonu. Je to takový nenucený sociologický experiment,“ vysvětluje David. Jenom ho mrzí, že není v metru vidět dopředu.

„Ale je zajímavé koukat se ven z okýnka, jak se vlní kabely a vznikají tak surrealistické obrázky, které jsou až halucinogenní. To problikávání světel a elektřiny,“ dodává.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz

Hlavní zprávy

Děti otevřou dveře tam, kam bychom sami nešli, říkají neobyčejní cestovatelé

vydáno 13. prosince 2024  5:36

Dva cestovatelé, Matouš Vinš a Pavla Trávníčková, se svými rodinami cestují po světě. Jejich životy se propletly mimo jiné při tvorbě nedávno publikované...  celý článek

Každý čtvrtý Čech má problém porozumět obsáhlejšímu textu. Učňáky jsou tragické

vydáno 12. prosince 2024  19:30

V rámci mezinárodním srovnání dosáhlo Česko průměrných výsledků ve čtenářských dovednostech a schopnosti adaptivně řešit problémy. Horší výsledky však...  celý článek

Grinchův „táta“ měl problémy kvůli ginu. Než vytvořil zlého skřítka, kritizoval Hitlera

vydáno 12. prosince 2024  16:30

Je chlupatý a zelený a všichni se ho bojí. Tedy alespoň v knihách a filmech. V reálném světě ho naopak každý miluje. Zlý skřítek Grinch se na nás mračí z...  celý článek

Fenomén Winter Arc. Další trend na TikToku, nebo pořádná zimní výzva?

vydáno 12. prosince 2024  11:50

Venku je zima, brzo tma, může nám připadat, že je stále tma. Znáte ten pocit, když se vám nic nechce a třeba takové pomyšlení, že ráno vstanete a jdete...  celý článek