Podle ředitelky ZŠ Na Smetance Hany Vítové však neutěšená situace stále nebere konce. Ačkoliv podle ní škola opakovaně nabízela členům komunity alternativu v podobě přemístění truhlíků do prostor školní zahrady, využívání jejího skleníku a sociálního zařízení, někteří rozhodnutí stále zpochybňují. „O zbudování nového hřiště usilujeme již deset let. Na Praze 2 je ho rozhodně potřeba,“ říká ředitelka Vítová.
Komu bude nové hřiště sloužit a kdo bude platit jeho provoz?
Pozemek je majetkem městské části, takže se o jeho zbudování i finanční stránku postará městská část. Už bylo potřeba. Množství žáků, kteří k nám chodí do školy a školky, naše malá tělocvična již nedostačuje. Nemluvě o okolních základních školách Londýnská, Čtyřlístek a dalších, které nový multifunkční sportovní areál využijí.
Nebude velká nafukovací sportovní hala působit v centru metropole jako pěst na oko?
Tohle je jedna z rozšířených mystifikací. Hřiště se zastřeší pouze na zimu a zbytek roku budou otevřená. Nafukovací část přitom nedosáhne ani výšky plotu. Kritici tohoto záměru si neuvědomují, že byl pozemek odjakživa jako sportoviště koncipován a zapsán tak v katastru nemovitostí. Pouze od doby, co ho nemáme ve správě, pozemek zchátral a za poslední tři roky byl propůjčen spolku Zelená zahrada. Jeho členům se teď ale odtud nechce a někteří z nich dokonce používají nekalé prostředky. Ruku na srdce, komunitní zahrada je hezká věc, ale má být tam, kde je to vhodné.
Co patří mezi nekalé prostředky, o kterých jste hovořila?
Přestože zástupci komunitní zahrady dobře od začátku věděli, že má městská část s pozemkem jiné plány, ze kterých nemůže ustoupit, neoznámili to svým členům ani dalším obyvatelům, kteří se o problematiku zajímají. Přitom prostory zahrady popisují jako oázu klidu, kde se mírumilovně scházejí a pěstují plodiny, realita je ale často velmi rozdílná. Dopoledne v zahradě není vůbec nikdo, odpoledne se tu sejde několik maminek, večer se naopak nedodržuje noční klid. Děti tu přitom běhají bez dohledu po pozemku, ačkoliv jsou tu nebezpečná místa a plot drží na některých místech jen silou vůle. To, že si vykopali díru pro ohniště přímo do antukového hřiště, snad ani nemá cenu komentovat.
Myslíte, že členové zahrady využijí nabídky a budou hospodařit na vašem?
V to doufám. Strávili jsme spolu tři dny intenzivními procházkami po areálu školy, ale zatím to asi berou tak, že mají do dubna příštího roku, kdy musejí pozemek nejpozději opustit, dost času na rozmyšlenou. Snad se nám podaří nalézt společnou řeč. I dětem se přece bude lépe hrát na trávníku než na antuce.
Spolek vás kritizuje také za to, že by vám z nového hřiště mohl plynout zisk, podobně jako tomu je z večerního pronájmu vaší tělocvičny.
Jak už jsem řekla, hřiště bude provozovat městská část. Co se týče naší tělocvičny, možnost pronájmu mimo vyučovací dobu využívá většina škol, aby pomohla svému rozpočtu. Uvědomme si, že za pozemek o velikosti 2 419 metrů čtverečních komunitní zahrada platila nájem 24 190 korun ročně. Pokud má zahrada opravdu několik set přispívajících členů, lze si spočítat, které ze stran půjde o zisk.