Obří pandy, krtci a další maskoti nejsou zdaleka jedinými zástupci zvířecí říše, kteří umějí mezi turisty v centru vzbudit pořádný rozruch. Své o tom vědí takzvaní strážníci jezdci, tedy zaměstnanci městské policie prohánějící se po metropoli na hřbetech koní. Koně městské policie se však podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové nesmějí zaleknout ani tehdy, když je obstoupí dav turistů vybavených selfie tyčemi.
„Strážníci na koních k Praze už neodmyslitelně patří. A to jak v samotném centru města, tak v okrajových částech, kde jsou velké lesoparky. Naši koně jsou cvičení a procházejí výcvikem neustále, takže by měli být na zvládání velkého množství lidí dobře připraveni. Samozřejmě obzvláště pro turisty jsou vítanou atrakcí a focení ze strany veřejnosti k jejich práci prostě patří a strážníci jezdci toto nevnímají jako obtěžující,“ říká pro deník Metro Seifertová.
Strážníci na koních také naháněli ovce
|
Po metropoli se nyní pohybuje něco přes dvě desítky služebních koní. Strážníci je primárně využívají v hůře přístupných místech, jako jsou lesoparky či zahrádkářské kolonie, ale také v centru Prahy a v okolí fotbalových stadionů. Koně městské policie proto musí být perfektně vycvičení, aby je nerozhodily ani fanouškovské vlajky, oheň či petardy. Při výběru ořů sehrává roli povaha. Následně jim cvičitelé vštěpují takové návyky, že jim rušivé podněty připadají jako běžná součást každodenního života.
„Naše jízdní skupina se o minulém víkendu zúčastnila Mezinárodních policejních závodů v polské Wroclawi. I to je součást výcviku,“ uvádějí strážníci na svém Facebooku.
Městská policie koně používá ryze jako dopravní prostředek. Jízdní skupiny nejčastěji řeší například volné pobíhání psů v parcích, nepořádek, poničení mobiliáře či neodklízení exkrementů po psech. V případě, že se rozhodne vykonat potřebu samotný kůň městské policie, a to ať už na ulici, chodník, či na trávník v parku, musí po něm strážník kobylinec uklidit. Vozí proto s sebou potřebné náčiní.
Běžnou součástí výcviku koní městské policie je také prorážení nejrůznějších překážek, jako jsou například soudky či posuvné dveře. Kůň pod vedením strážníka totiž musí být zvyklý projít všude, kam ho nasměruje. Vycvičeným koním nebývá na překážku ani situace, kdy jim strážník zakryje hlavu plachtou. U normálních koní jde přitom o nepřirozenou situaci.