metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Malostranské náměstí musí začít žít už teď, říká náměstek Dolínek

  13:30
Parkoviště na Malostranském náměstí od léta zmizí a místo něj bude volná plocha. „Místo by mělo získávat svou novou tvář bez ohledu na to, kdy začne rekonstrukce, která ho promění podle architektonické soutěže,“ říká náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.
Malostranské náměstí

Malostranské náměstí | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

Co na náměstí teď bude?
Byli bychom rádi, kdyby se už od července rozběhly akce, které budou zajímavé, ale nebudou rušit starousedlíky a nebudou se podbízet turistům. Snažíme se najít aktivity, které by byly zajímavé pro všechny. Můžeme udělat tematické týdny, v sousedství sídlí vysoká škola. To nám dává spoustu možností.

Plocha zůstane prázdná?
Náměstí chceme osadit stolky a židlemi, možná nějakou lavičkou či stojanem na kola. Chceme spolupracovat s lidmi, kteří stojí třeba za holešovickými Jatkami78 nebo s Ondřejem Kobzou, který byl autorem projektu klavírů v ulicích.

Kdo bude program řídit?
Je třeba, aby program vytvářel koordinátor, nesmí to být nekoordinovaná zábava. Je to místo na půl cesty na Hrad, posledním, kde se lidé mohou občerstvit, odpočinout, něco si prohlédnout, něco se dozvědět a navíc je to místo výborně dopravně dostupné.

Plánujete nějaký zásah, zmizí třeba budka strážce parkoviště?
Nějaká drobná oprava je možná. Budka patří nájemci, ten si ji odveze.

Co bude se zvýšeným obrubníkem, který lemuje parkoviště?
Neplánujeme zásahy do vozovky, ale pokud se některý z okolních podniků rozhodne mít na náměstí zahrádku, může náměstí částečně vyrovnat. Parkovat se ve spodní části náměstí bez výjimek nebude.

Co by na náměstí nemělo do budoucna chybět?
Voda. Vodní prvky takovým prostranstvím nesmírně pomáhají. Velmi rychle se tam může objevit třeba pítko - jak pro lidi, tak pro zvířata.

Kdy začne rekonstrukce?
Příští rok určitě nezačne, nejdřív za dva roky. Je celkem jedno, kdy přestavba náměstí začne, ale je potřeba, aby Malostranské náměstí začalo žít už teď.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek