metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Stanice metra I. P. Pavlova je díky novým výtahům bezbariérová. | foto: Aleš Náhlý

Na nejrušnější stanici trasy C pomůže lidem nový výtah

  9:50
Včera naposledy museli rodiče s kočárky nebo handicapovaní komplikovaně zdolávat ve stanici metra I. P. Pavlova eskalátory a strmé schody. V podvečer byl ve stanici slavnostně otevřen nový, unikátní výtah.

Jedna z nejfrekventovanějších stanic podzemní dráhy leží na jejím nejstarším úseku a patřila dlouhodobě k nejhůře dostupným místům v MHD. „Jsem moc rád, že se otevírá výtah v tak důležité a vytížené stanici, jakou je I. P. Pavlova. Na druhou stranu je to pořád jen další kapka v pražském dopravním moři. Jsem bytostně přesvědčen, že musíme zvýšit tempo v odstraňování bariér,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek. Náklady na výstavbu bezbariérového přístupu do stanice I. P. Pavlova dosáhly 64,7 milionu korun bez DPH.

Přestavba stanice I. P. Pavlova byla zahájena v červnu 2014. Bezbariérový výstup ze stanice ústí do Legerovy ulice do přízemí domu č. p. 357, odkud je přímý výstup na chodník. Stanice metra trasy C je s povrchem spojena takzvanou kaskádou na sebe navazujících osobních výtahů.

Blýská se na bezbariérové časy

Podle dopravního podniku je řešení bezbariérového přístupu unikátní a doposud nebylo v tak velkém rozsahu využito. „Celková délka obou výtahů dosahuje téměř dvaceti metrů, výtah z přestupní chodby bude dopravovat cestující přímo na nástupiště linky metra C,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. 

Do konce letošního roku slibuje dopravní podnik dokončit také bezbariérové přístupy do stanic metra Můstek a Anděl. Na podzim by měly začít i práce na stavbě bezbariérového přístupu ve stanici Roztyly. „Zahájení prací je dobrá zpráva pro všechny seniory, občany se sníženou pohyblivostí, maminky s kočárky a širší veřejnost, kteří s netrpělivostí očekávají vyřešení letitého problému obtížně schůdného výstupu ze stanice metra,“ raduje se Radomír Mrvík z iniciativy Proti skanzenům bariérovosti a neschůdnosti.

Dopravní podnik odstraňuje ale bariéry i jinde než jenom v metru. „Například v počtu nízkopodlažních tramvají patříme po Vídni na druhé místo na světě,“ pochlubil se úspěchy Ďuriš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek