metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 1 fotografie v galerii
Vyřazené lavičky | foto: RADOVAN BORLOVAN

Nejsou hezké, ale sloužily. Teď mizí a lidé si nemají kam sednout

  5:03
V devadesátých letech se staly doslova pražským fenoménem. Sloužily pro reklamu, ale také pro odpočinek. Z metropole už zmizelo zhruba těchto 1500 laviček.

Modré reklamní lavičky s betonovou konstrukcí se postupně vytrácejí z ulic. Nové se místo nich však neobjevují. Cestující, kteří se spoléhali na možnost sednout si při čekání na MHD, nastalou situaci nesou s nelibostí. Velká část laviček zmizela primárně právě ze zastávek. Stížnosti jednotlivým městským částem jsou k ničemu. Za lavičky zodpovídá pouze magistrát a společnost AD-Net.

Současné vedení města má ve svém programu mimo jiné i boj s vizuálním smogem a v rámci této agendy očišťuje Prahu od agresivních reklam. Odstranění reklamních laviček však komplikuje vleklý spor s majitelem společnosti AD-Net Dušanem Harokem, který i přes vypovězení nájemní smlouvy odmítl tyto reklamní nosiče odstranit. Magistrát byl proto nucen vzít situaci do vlastních rukou a začal loni lavičky odstraňovat.

Jako první zmizely lavičky z Prahy 4, což místní občany i vedení městské části velmi překvapilo. „Za naši městskou část mohu jen sdělit, že nám o tom dopředu nikdo neřekl a zhruba 300 kusů laviček zmizelo bez náhrady během pár dní,“ uvedl pro deník Metro mluvčí Prahy4 Jiří Bigas. O jedinou příležitost k sezení tím přišla řada tramvajových i autobusových zastávek. „Na frekventovaných místech, jako jsou polikliniky nebo přestupní uzly, jsme nainstalovali asi šedesát náhradních laviček, které byly původně určeny do parků,“ pokračoval Bigas. Definitivní vyřešení nastalé situace je podle něj na hlavním městě, zastávky městské hromadné dopravy jsou v totiž kompetenci magistrátu.

Stížnosti občanů přicházejí jak městským částem, tak samotné reklamní společnosti. „Psal jsem AD-Netu, že ruší nebo likvidují lavičky, které byly účelné. Starší lidé, invalidé, nemocní nebo někdo, kdo si chce sednout nebo odložit těžkou tašku, nemá možnost. Je to neseriózní jednání vůči lidem,“ napsal například Jaromír Kánský na facebookové stránky Lavičky AD-Net. Překvapení občané, kterým jisté místo na sezení zmizelo doslova ze dne na den, nesrovnalost mezi hlavním městem a společností odnesli vzniklým nepohodlím. Deník Metro se na AD-Net obrátil, dotazy zaslané e-mailem ale zůstaly bez reakce.

Na jiné problémy s lavičkami upozorňují občané Prahy 8. „Lavička s reklamou překážela v průchodu do parku. Přes den se na ní povalovali bezdomovci, večer feťáci,“ postěžoval si před časem deníku Metro na nepříjemnou situaci občan Prahy 8, který si nepřál být jmenován. Jeho podnět jsme předali radnici osmé městské části. „Pro nás jsou tyto modré lavičky cizí majetek, který je na našem území. Za jejich správu neodpovídáme,“ vysvětlil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. „Abychom občanům prostor k sezení nahradili, máme vlastní projekt Lavičky z osmičky. Tyto lavičky jsou hnědé a využíváme je jako další komunikační kanál pro lidi. Reklamu na ně umisťuje například Divadlo pod Palmovkou, rozmístěny jsou také u nemocnice Bulovka,“ dodává Šalek.

Po celém Česku

  • Reklamní lavičky AD-Net jsou projektem Dušana Haroka.
  • První modré reklamní lavičky se objevily na území Prahy 5 už vroce 1996.
  • Do roku 2017 rozmístilaHarokova společnost po celém Česku přes 5000kusů. Modré lavičky najdete ve 200 městech. Jen v Praze bylo rozmístěno více než 2500 laviček. Nejvíce jich bylo na zastávkách městské hromadné dopravy.
  • AD-Net nemá od roku 2019 právo na pozemky Prahy umisťovat žádné reklamní nosiče. Ani přes rozsudek však společnost lavičky neodstranila.

Odstraněním reklamních laviček v Praze byla pověřena společnost Acton. „Likvidaci provádíme v brzkých ranních hodinách a o víkendech, abychom předešli kolizím s autobusy na zastávkách, kde je většina laviček umístěna,“ uvedl pro deník Metro vedoucí ze společnosti Acton Radovan Borlovan. S udivením kolemjdoucích se při práci setkali pracovníci firmy několikrát. „Lidé se ptají, proč lavičky odvážíme. Práce je to dost náročná, železobetonovou konstrukci nakládá automobil s hydraulickou rukou, u toho je parta dělníků, kteří to musí ukotvit, zajistit a bezpečně odvézt. Některé lavičky mají rozbitou opěrnou část, což práci ještě komplikuje. Uklízíme navíc také okolí,“ dodává Borlovan. Za jeden den zvládnou odklidit 25 až 40 laviček, které jsou následně uloženy do depozitáře v Libuši v Praze 4.

V tuto chvíli je po celé metropoli odklizeno již zhruba 1500 kusů. Odvoz laviček z jednotlivých městských částí závisí na rozsudcích a pravomocných rozhodnutích, dopředu proto nelze tušit, ve které městské části bude odklízení prováděno dále nebo jak dlouho akce potrvá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek