metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Nelegální prodej triček na demonstraci nepatří

  17:40
Prodávat protiislamistická trička přímo z dodávky se nevyplácí.„Svobodu nám nesmí nikdo upírat!“ Na demonstracích k 17. listopadu si někteří dokázali pěkně namastit kapsu. Ať už prodejem placek, transparentů či oblečení s nenávistnými nápisy.

Další 1 fotografie v galerii
Byli i tací, kteří na akci vydělávali. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Protiuprchlické atmosféry demonstrace na podporu Miloše Zemana, která se konala minulý týden na Albertově, se rozhodla využít dvojice mužů. Ta zde prodávala trička s protiuprchlickými hesly a varovnými nápisy přímo ze zaparkované dodávky. To vše před zraky přítomných policistů.

„Mohlo by se jednat o spáchání správního deliktu, neboť na tomto místě nejde mimo provozovnu prodávat zboží nebo poskytovat služby,“ řekl deníku Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle něj se bude porušením městské vyhlášky magistrát dále zabývat.

„Pokud by šlo o fyzickou osobu nepodnikající, mohlo by jít o neoprávněné podnikání,“ dodává Hofman. Samotné nenávistné nápisy nejsou podle městské ani podle státní policie porušením zákona. Text totiž neuráží uprchlíky přímo. „Nesměřuje jednoznačně proti konkrétní skupině osob a ani ničím konkrétním nepodněcuje k jakékoliv nenávisti,“ vysvětluje mluvčí policie Tomáš Hulan.

Na nepoctivé prodejce si pravděpodobně brzy posvítí také Česká obchodní inspekce (ČOI). Podle jejího mluvčího Jiřího Fröhlicha mohlo na Albertově dojít k porušení zákona o ochraně spotřebitele. „Pokud došlo například k neseznámení spotřebitele s cenou či nemělo to tričko řádné označení,“ říká Fröhlich.

Nyní je otázkou, kdy a na kterém místě dodávka opět zastaví a začne znovu prodávat. Inspektoři ČOI však budou podle mluvčího připraveni. „Uděláme maximum pro to, aby po obdržení těchto informací provedli inspektoři kontrolu v ten samý den,“ prosí čtenáře o spolupráci Fröhlich.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek