metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Nelegální prodej triček na demonstraci nepatří

  17:40
Prodávat protiislamistická trička přímo z dodávky se nevyplácí.„Svobodu nám nesmí nikdo upírat!“ Na demonstracích k 17. listopadu si někteří dokázali pěkně namastit kapsu. Ať už prodejem placek, transparentů či oblečení s nenávistnými nápisy.

Další 1 fotografie v galerii
Byli i tací, kteří na akci vydělávali. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Protiuprchlické atmosféry demonstrace na podporu Miloše Zemana, která se konala minulý týden na Albertově, se rozhodla využít dvojice mužů. Ta zde prodávala trička s protiuprchlickými hesly a varovnými nápisy přímo ze zaparkované dodávky. To vše před zraky přítomných policistů.

„Mohlo by se jednat o spáchání správního deliktu, neboť na tomto místě nejde mimo provozovnu prodávat zboží nebo poskytovat služby,“ řekl deníku Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle něj se bude porušením městské vyhlášky magistrát dále zabývat.

„Pokud by šlo o fyzickou osobu nepodnikající, mohlo by jít o neoprávněné podnikání,“ dodává Hofman. Samotné nenávistné nápisy nejsou podle městské ani podle státní policie porušením zákona. Text totiž neuráží uprchlíky přímo. „Nesměřuje jednoznačně proti konkrétní skupině osob a ani ničím konkrétním nepodněcuje k jakékoliv nenávisti,“ vysvětluje mluvčí policie Tomáš Hulan.

Na nepoctivé prodejce si pravděpodobně brzy posvítí také Česká obchodní inspekce (ČOI). Podle jejího mluvčího Jiřího Fröhlicha mohlo na Albertově dojít k porušení zákona o ochraně spotřebitele. „Pokud došlo například k neseznámení spotřebitele s cenou či nemělo to tričko řádné označení,“ říká Fröhlich.

Nyní je otázkou, kdy a na kterém místě dodávka opět zastaví a začne znovu prodávat. Inspektoři ČOI však budou podle mluvčího připraveni. „Uděláme maximum pro to, aby po obdržení těchto informací provedli inspektoři kontrolu v ten samý den,“ prosí čtenáře o spolupráci Fröhlich.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek