Nově sem zájemci mohou přijít za poznáním i hrou. A proto je zde i velká interaktivní stěna, jejíž pomocí děti mohou například spojovat různé tvary obrazců. „Chceme malé návštěvníky nechat si hrát a při tom poznávat svět a jeho fyzikální zákonitosti či přírodní anomálie,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Procházím dále a už zdálky vidím obrovskou sochu ve tvaru mušle. V této části expozice, která je zaměřena na poznávání, se malí návštěvníci mohou dozvědět o tom, jakým způsobem plyne čas v přírodě. A to od larvy k motýlovi nebo od přesličky po černé uhlí. Místnost je plná vitrín a exponátů. Také ty jsou interaktivní. Upoutá i obrovská zeměkoule. Vycházím po schodech nahoru a zjišťuji, že v sobě ukrývá promítací sál. V něm ti nejmladší mohou koukat na pohádky.
O kus dál jsou pro změnu černé závěsy. Jde o fotografickou laboratoř. „Tady se děti seznámí s technikou klasické fotografie,“ vysvětluje mluvčí muzea Kristina Kvapilová.
Pak už vidím za rohem třetí sál věnovaný tvořivosti. Malí návštěvníci si tu mohou hrát, kreslit nebo také číst. Součástí je totiž knihovna.
Ve výsledku je nové Dětské muzeum originálním místem k edukaci nejmenších a sblížení s rodiči. Bez doprovodu sem totiž nejmenší návštěvníci nesmějí. „Nejsme dětský koutek. Chceme, aby se zde sblížil mezigenerační vztah mezi rodiči a dětmi. Zároveň tímto způsobem můžeme dětem ukázat, že muzeum je i pro ně,“ zve k návštěvě autorka expozice Veronika Pleskotová.
Mimochodem, do Dětského muzea je nutné si předem rezervovat časový slot. Ten je na devadesát minut. Právě otevřenou expozici najdete v nové budově Národního muzea.