metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 2 fotografie v galerii
Nová expozice Národního muzea s názvem Dětské muzeum se návštěvníkům otevřelo 30. června 2023. | foto: NM

Nová expozice vítá klidně i čtyřleté návštěvníky. Nejde ale o dětský koutek, zdůrazňuje muzeum

  5:59
Jsem překvapená velkou prolézačkou ve tvaru hmyzu a dřevěnou skluzavkou. Právě jsem totiž vešla do muzea. Novou expozici otevřelo Národní muzeum v Praze. Je zaměřená na malé návštěvníky, však to napovídá i její název – Dětské muzeum.

Nově sem zájemci mohou přijít za poznáním i hrou. A proto je zde i velká interaktivní stěna, jejíž pomocí děti mohou například spojovat různé tvary obrazců. „Chceme malé návštěvníky nechat si hrát a při tom poznávat svět a jeho fyzikální zákonitosti či přírodní anomálie,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Procházím dále a už zdálky vidím obrovskou sochu ve tvaru mušle. V této části expozice, která je zaměřena na poznávání, se malí návštěvníci mohou dozvědět o tom, jakým způsobem plyne čas v přírodě. A to od larvy k motýlovi nebo od přesličky po černé uhlí. Místnost je plná vitrín a exponátů. Také ty jsou interaktivní. Upoutá i obrovská zeměkoule. Vycházím po schodech nahoru a zjišťuji, že v sobě ukrývá promítací sál. V něm ti nejmladší mohou koukat na pohádky.

O kus dál jsou pro změnu černé závěsy. Jde o fotografickou laboratoř. „Tady se děti seznámí s technikou klasické fotografie,“ vysvětluje mluvčí muzea Kristina Kvapilová.

Exponát je zároveň i klouzačkou.

Pak už vidím za rohem třetí sál věnovaný tvořivosti. Malí návštěvníci si tu mohou hrát, kreslit nebo také číst. Součástí je totiž knihovna.

Ve výsledku je nové Dětské muzeum originálním místem k edukaci nejmenších a sblížení s rodiči. Bez doprovodu sem totiž nejmenší návštěvníci nesmějí. „Nejsme dětský koutek. Chceme, aby se zde sblížil mezigenerační vztah mezi rodiči a dětmi. Zároveň tímto způsobem můžeme dětem ukázat, že muzeum je i pro ně,“ zve k návštěvě autorka expozice Veronika Pleskotová.

Mimochodem, do Dětského muzea je nutné si předem rezervovat časový slot. Ten je na devadesát minut. Právě otevřenou expozici najdete v nové budově Národního muzea.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek