metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Další 3 fotografie v galerii
Odumřelý nakloněný akát ve vinohradské ulici Anny Letenské. | foto: Petr KotekMetro.cz

Odumřelý strom čeká na konečnou ránu již přes rok

  6:27
Nad hlavami chodců procházejících po chodníku na Vinohradech se nebezpečně tyčí suchý strom jako z hororového filmu.

„Již přes rok chodce před domem v ulici Anny Letenské ohrožuje. Firma pečující o zeleň přitom odstranění stromu již několik měsíců plánuje,“ stěžuje si čtenář deníku Metro Petr Kotek. Michaela, která si ulicí zkracuje cestu domů do Mánesovy ulice, kvůli akátu raději přechází na druhý chodník. „Nestojím vůbec o to, aby mi spadl na hlavu,“ vysvětluje deníku Metro, který se na strom vyrazil podívat.

Radnice Prahy 2 podle mluvčí odboru životního prostředí Michaely Stiborové naplánovala odstranění uschlého akátu do konce období vegetačního klidu, tedy konce března tohoto roku. Nebezpečí pádu stromu na chodce podle nich do té doby nehrozí. „Většinou se nestává, že by uschlý strom spadl, proto zůstávají na svém stanovišti o něco déle. Ošetření takového stromu již není možné, neboť je stoprocentně suchý,“ říká Stiborová.

V Praze 2 došlo k nečekanému vyvrácení akátu naposledy minulý rok, a to v ulici Budečské, kde zdemoloval dvě auta. Arboristé u stromu následně zjistili poškození škůdcem dřevomorem kořenovým. Následně mu zde padlo za oběť šest dalších.

„Ukázalo se, že i další stromy v ulici jsou napadené. I když stromy nebyly v koruně proschlé a měly listy, bylo zapotřebí je z provozně bezpečnostních důvodů pokácet,“ dodává Stiborová, podle které se městská část snaží podobným incidentům předcházet pravidelnými kontrolami.

Péči o dřeviny ve veřejné zeleni si ve většině případů řeší městské části samy. Podle dendrologa Aleše Rudla však k tomuto úkolu přistupuje každá po svém. Některé totiž vítají zapojení a informace od místních raději než jiné. „V případě zmíněné Prahy 2 nebo 4 jsou tyto mechanismy v pořádku. Uschlý trnovník akát či jiný strom, který byl zvyklý růst šikmo, patrně ještě chvíli vydrží. Všechno záleží na kvalitě kmene. Pokud by ale do něj někdo vrazil třeba autem nebo na strom zkoušel vylézt, půjde k zemi,“ popisuje Rudl.

Během každého roku podle dendrologů v metropoli uschne asi dvacítka stromů. Ty obvykle městské části odstraňují obratem. Pokud ale zaúřaduje nepříznivé počasí, silný vítr nebo jiná mimořádná událost, pustí se do kácení pražští hasiči. „Poslední případ jsme řešili dnes v půl osmé ráno na Karlínském náměstí. Hasiči z centrály odstraňovali nahlášenou čtyřmetrovou větev, která visela ze stromu nad chodníkem. K odstranění větve použili motorovou pilu a případ předali policii,“ popisuje mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Za loňský rok hasiči v Praze vypomohli více než čtyřtisíckrát. Zásahů kvůli kácení stromů je ale podle Adamcové minimální množství. „Kácení či prořezání stromů je vedeno jako technický zásah, což je také například pomoc zdravotnické záchranné službě, otevírání uzavřených prostor, zavírání nebo čerpání vody, vyprošťování z výtahů,“ doplňuje Adamcová.

Suché stromy

  • „Strom je živý organismus a jeho chování se nedá dopředu určit. Ze zkušenosti lze pouze předpokládat, co se může stát,“ říká mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.
  • Suché stromy v ulicích podle Liškové nepředstavují takové riziko, z hlediska bezpečnosti, jako stromy napadené plísní, škůdcem, a nebo jinak mechanicky poškozené, ale jsou pouze ve vegetačním období „neestetické“. Suché stromy, pokud nejsou napadeny hnilobou, mohou na stanovišti zůstat 2 i 3 roky a nic se nestane. Někdy je výhodné suchý strom na stanovišti ponechat, neboť pokud se pokácí a nedosadí se novým stromkem, obsadí stromovou mísu okamžitě parkující vozidlo.
  • Větší nebezpečí, než suché stromy, se skrývá ve stromech zcela zelených nebo nepatrně prosychajících, kde se ale objeví hniloba nebo dřevokazná houba. Právě tyto stromy jsou nebezpečné a havarijní. V zimě při nárůstu ledovky nebo mokrého sněhu na větvích a v létě při vichřici dochází čas od času k vývratům - pádům stromů na komunikaci.
  • V loňském roce byly konkrétní zásahy v centru metropole v Budečské ulici, úsek Vinohradská - Polská v Praze 2: Jeden velký zcela zelený akát se vyvrátil a zdemoloval dvě auta. Na kořenech vývratu se teprve zjistilo, že kosterní (hlavní) kořeny byly shnilé - zetlelé a strom vyživovaly pouze podpovrchové kořínky, které ho samozřejmě udržet nemohly. Následně přivolaný soudní znalec zjistil dřevokaznou houbu, která napadla všechny okolní stromy. Proto celá ulice musela být vykácena. Dále šlo o Varšavskou ulici v Praze 2: Odlomila se velká kosterní větev ze zeleného platanu. A až ve zlomu byla zjištěna vnitřní hniloba. Po výsledku posudku bylo přistoupeno k pokácení, další dva stromy posudek doporučil odstranit.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek