metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Opravy v Bělehradské ulici ruinují místní podnikatele

  11:56
Uzavírka na dvojce vadí místním. Náhrady škody se ale nedočkají. Konec oprav v Bělehradské ulici se pomalu chýlí ke svému konci. Na listopadové ukončení sedmiměsíční rekonstrukce čekají místní podnikatelé i obyvatelé okolních domů jako na smilování.
Rekonstrukce tramvajové trati v Bělehradské ulici.

Rekonstrukce tramvajové trati v Bělehradské ulici. | foto: Ladislav BeranMetro.cz

„Už aby to bylo. Tramvaje sem nejezdí, je tu hluk a pěší se sem po hotovém chodníku namísto dřevěných lávek mohou dostat až v těchto dnech,“ líčí atmosféru v Bělehradské provozní místního obchůdku s potravinami Náš grunt Marcela Mírovská.

Podle ní podniku uškodil nejen více než padesátiprocentní úbytek zákazníků, ale také prach ze stavby, který zanesl vzduchotechniku. „Když jsme se dožadovali náhrady škod, majitel domu nám sdělil, že nebude platit za chyby radnice,“ dodává Mírovská, podle které se během oprav odstěhovala také většina místních.

V podobně neutěšené situaci se ocitla také restaurace Merlin, které podle jejího vedoucího Tomáše Filipa kvůli ušlým ziskům nyní hrozí krach. „Městská hromadná doprava nefunguje, není kde zaparkovat a pěším se k nám kvůli oblakům prachu ze stavby nechce,“ stěžuje si Filip, který se bojí, že se jeho podnik konce oprav nedožije. „Vyčerpali jsme už všechny rezervní zdroje a nemáme další možnosti,“ dodává.

Rekonstrukce Bělehradské je součástí oprav začínajících v Jugoslávské ulici a končící v Otakarově. Práce začaly 4. května tohoto roku. Podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové budou práce dokončeny včas, tedy 30. listopadu. „Každá velká rekonstrukce nese určitá omezení. V tomto případě se jedná o náročnou, koordinovanou akci s dopravním podnikem a dalšími investory, kteří pracují na inženýrských sítích, veřejném osvětlení,“ říká Lišková, podle které byli místní podnikatelé i obyvatelé dostatečně informováni letáčky a dalšími informačními zdroji.

Podle mluvčího Prahy 4 Jiřího Bigase mají místní majitelé domů i provozoven smůlu. Nemají totiž nárok na kompenzaci. „Bohužel, ze zákona o pozemních komunikacích nikdo nemá nárok na náhradu případných ztrát, jež mu vzniknou v důsledku uzavírky nebo objížďky,“ potvrzuje Bigas.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek