metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Dalších 6 fotografií v galerii
Tolstolobik: 120 cm a 41 kg | foto: rybaripraha.cz

Parníky u Tančícího domu ženou kapříky rovnou na háček

  7:00
Rybářská Praha, kam se sjíždějí lidé z celé země: dvouapůlmetrový sumec, střílející pytláci, ale i soutěže pro děti o ceny. Horské pstruhové potoky sice v metropoli a okolí nenajdete, ale i tak si tady můžete užít lovu třeba i této velmi oblíbené ryby.

"Máme třináct revírů, kde se pstruzi dají chytat. Je to třeba Kocába, Radotínský a Pitkovický potok nebo Výmola v Praze-východ," říká pro deník Metro Karel Anders, předseda Pražského rybářského svazu. Skrze okno svítí slunce do nového podolského sídla svazu, který měl v červnu 36 412 členů. Jeho šedesátiletý šéf pochází z rybářské rodiny a koníček, kterému se věnuje od dětství, se mu stal i povoláním.

Máte teď přes 36 tisíc členů. Tito lidé v Praze a okolí chytají, nebo jsou tu jen registrovaní?
Záleží na typu povolenky, ale všichni mohou chytat minimálně v našich revírech. Zároveň se trochu pochlubím, že máme skvěle zarybněno, takže naopak k nám na pražské revíry jezdí lovit i rybáři z ­jiných částí země.

Sumec: 243 cm a 93,5 kg

Předseda Pražského rybářského svazu Karel Anders

Pražští rybáři

Český rybářský svaz - Územní svaz města Prahy má 36 412 členů, z toho je 3,5 tisíce dětí. Za poslední rok ubylo 841 členů.

  • Náborové akce ve školách s letáky Staň se rybářem příliš nováčků nenalákaly. Pro děti přitom pražský územní svaz chystá i závody o ceny nejen v teorii, ale i v chytání ryb.
  • Svaz nedávno (po několika desetiletích na Kampě) změnil sídlo a nyní je v Podolí vedle porodnice. Více na www.rybaripraha.cz.

Co kde v Praze může rybář ulovit?
Máme tu krásné stojaté lokality jako Hostivař, Kyjský rybník či Džbán. Naše povolenka platí ale i ve Vraném nad Vltavou či Štěchovicích. A najdete tu i trofejní kusy. Před časem jsme lovili Hostivař kvůli odbahnění a největší sumec tam měl 243­ centimetrů a vážil přes devadesát kilo. Tolstolobik měřil 120­ centimetrů a­ měl přes 40­ kilo.

Jak je starý takhle velký sumec?
Může mít 40 i 50 let. Takhle dlouho vlastně Hostivařská přehrada nebyla slovena. Tyto obry jsme pak převezli do jiných revírů.

Stánkaři na náplavce pod Tančícím domem mi před lety říkali, že tam tahají z­ vody osmikilové kapry…
To platí. A k úlovku tam pomáhají parníky. Když přirážejí ke břehu, tak zvíří dno, což z něj zvedne spoustu živočichů. Kapr začne být aktivnější a chytá je. Mezi tím plave i­ nástraha – a už ho má rybář na prutu.

Vltava v centru je dobrá oblast na chytání ryb?
Je to velice úspěšný revír, samozřejmě chybí klid přírody, ale zase to mají lidé blízko. Vltava má kvalitní vodu, daří se zde i lososovitým rybám.

Chlapíci ze stánku prý kapry pouštěli. Dají se ale jíst ryby třeba zpod Karlova mostu?
Určitě.

Legálně na ryby

Chcete si ulovit rybu v centru Prahy, třeba pod Palackého mostem. Co vás čeká?

  • Je třeba stát se členem pražského svazu, udělat zkoušky a získat rybářský lístek. Jde o stokorunové záležitosti.
  • Roční známka vyjde na čtyři sta, pak záleží na typu povolenky. Pro území Prahy a­okolí stojí 950 Kč na rok.

A co bych si teď mohl ulovit?
Všechny ryby od minimální povolené míry výš. A už měsíc, od 16.­června, také dravce. Do té doby byli hájení. Od půlky června si tedy můžete nechat štiku, sumce, candáta, bolena dravého…

Zmiňujete minimální míru, je i nějaká maximální povolená?
Jediné omezení začíná být poslední dobou u kapra. Říká se tomu Akce K 70, kdy by měl rybář pustit kapra většího než 70 centimetrů zpět, kde ho chytil. Tohle je pro nás adrenalin. Přelstít velkou rybu, zdolat ji a šetrně jí zase vrátit svobodu.

Jaký byl váš největší boj s­ rybou?
Ten, který jsem prohrál. Když ryba pořád jede a jede, vy jen koukáte, pak udělá třeba kotrmelec, přetrhne vlasec nebo se vyhákne a je pryč. Ani nevíte, co to bylo. To mohl být čtyřicetikilový sumec stejně jako pětadvacetikilový kapr.

A největší úspěchy?
Štika, co měla 80 centimetrů. Já jsem ale spíše na pstruhy. A tam si vážím, když má potočák nebo duhák 48 centimetrů.

Nebezpečí s ozbrojenými pytláky

Rybářský svaz v Praze zažil případy, kdy se dopadení lidé postavili na odpor.

  • Stane se, že praští strážného nebo ho hodí do vody a utečou. Nejdrastičtější případ se odehrál před dvěma lety, kdy pytláci porybného postřelili.
  • Naštěstí to byla zbraň malého kalibru – a trefili ho do náprsní tašky. Ubránil se jen díky výstražné střelbě do země. Už také svaz doporučuje, aby radši chodili ve dvou, ve třech. Případ se odehrál v Lahovicích, u soutoku Berounky s Vltavou.
  • Podle šéfa pražského územního svazu Karla Anderse jde často o zahraniční dělníky z­východu, kteří si tak vylepšují finanční situaci.
  • "Týká se to ale i mnoha Čechů, kteří se chtějí obohatit. Máme dobrovolnou rybářskou stráž z našich členů i ­několik profesionálů," řekl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek