metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Praha bude po devadesáti letech bez Hotelu Alcron. Které další skvosty přišly o název?

  16:03
Přejmenovávají se ulice, kde žijí, tak jak se mění režim a majitelé. Některé hotely jsou na tom podobně. Koupí je jiný vlastník, jiný hotelový řetězec. A přizpůsobí obchodní politice firmy. Hosté budou i nadále jezdit do stejného místa, jen název bude jiný.
Z Prahy zmizí tradiční hotelové jméno. Alcron už nebude Alcron.

Z Prahy zmizí tradiční hotelové jméno. Alcron už nebude Alcron. | foto: ARCHIVMAFRA

Po devadesáti letech zmizí z mapy hlavního města Hotel Alcron. Současní majitelé ho rekonstruují a zanedlouho se místo starého názvu objeví nový: Almanac X Prague. Nebude to během minulého a tohoto století poprvé, co se ve městě objevil nový hotel, aniž by starý fyzicky zmizel a nový vyrostl.

Podbabský rekordman měnil názvy i hvězdy
Rekordmanem je zřejmě ikonický Hotel International v Podbabě. Stavba, která si s úspěchem zahrála v kultovním Hřebejkově snímku Šakalí léta, je nepřehlédnutelnou reprezentantkou stalinské gotiky nebo, chcete-li, socialistického realismu, sorely. Iniciátorem výstavby byl ministr obrany a zeť prezidenta Klementa Gottwalda Alexej Čepička. Když se v roce 1956 hotel otevíral, nesl název Družba.

Hotel International už snad zůstane.

O rok později už vyměnili montéři písmena na fasádě a z věžovité ubytovny pro papaláše se stal Grandhotel International. Po roce 1989 skončil v majetku mezinárodního hotelového řetězce a byl přejmenován na Holiday Inn a pak ještě na Crown Plaza. Současně zezelenala původně rudá hvězda na špici. Poté, co znovu změnil majitele, vrátil se k původnímu pojmenování, je z něho opět Hotel International Praha.

Štěpán, Šroubek, Evropa
Na Václavském náměstí narazíte na jedinečný secesní skvost. Grand hotel Evropa. Pamětníci dobrých časů první republiky mu ani po roce 1948 neřekli jinak než Hotel Šroubek. To podle hoteliéra Karla Šroubka, který zařízení koupil v roce 1924. Hotel ale postavili už v roce 1872 jako novorenesanční hotel U Arcivévody Štěpána. Když republiku znárodnili komunisté, stal se ze Šroubku v roce 1951 Grand hotel Evropa a u toho už zůstalo.

Grand hotel Evropa, kdysi Hotel Šroubek a ještě předtím U Arcivévody Štěpána

Komunisté v bordelu
Ze starších zařízení se názvy měnily i v případě Grandhotelu Bohemia v Králodvorské ulici za Obecním domem. Od roku 1927 (zahajovalo se slavnostně 25. února) se tu hosté ubytovávali v Grandhotelu Steiner. Přesně 21 let po otevření došlo v Československu ke komunistickému puči. Majitel nabídl hotel komunistické straně v naději, že jako pověřený provozovatel zachová rodinný majetek, až komunisté (co nevidět) padnou. Nepadli, majitel zmizel a hotel dostal nové jméno Praha. Byl vyřazen z hotelového veřejného oběhu a stal se luxusní ubytovnou pro funkcionáře od nás i z ciziny. Po zvolení prvním tajemníkem tu přebýval v roce 1968 Alexander Dubček. Když v Dejvicích postavila strana luxusní Hotel Praha, tomu starému zbyl název, ale ti nejvyšší tu už nebydleli. Režisér Václav Matějka ale využil tanečního sálu Boccaccio a přeměnil ho v roce 1988 na sál luxusního bordelu Boccaccio ve filmu Anděl svádí ďábla.

Steiner? Praha? Bohemia!

V Alcronu vařili šéfové, bydleli generálové i špioni
Když do Prahy v květnu 1945 dorazili osvoboditelské armády, stal se Hotel Alcron ve Štěpánské ulici u Václavského náměstí domovem jak pro spojenecké generály, tak pro špičky našeho armádního sboru. Po roce 1948 byl hotel díky svému ještě zachovanému luxusu místem, kde se ubytovávali západní byznysmeni, ale také špioni. Ti všichni byli pod dohledem fyzickým, ale částečně i odposlechovým.

Dokud nebyl postavený Hotel InterContinental, mířily sem i hvězdy světové kultury, sportu a dalších oborů. Kuchařskou kariéru tu rozjel třeba i „šéf“ Zdeněk Pohlreich, jeho následovník Jiří Štift, stejně jako Roman Paulus, který tu pro restauraci získal i michelinskou hvězdu. Aby o ni za nějaký čas přišel.

Odborářský luxus
Mezi další přejmenované pražské hotely patří President, který byl postavený jako „doplněk“ v sousedství mezinárodního hotelu InterContinental. President se jmenoval Budovatel a byl postaven pro československé odborářské funkcionáře a jejich návštěvy z ciziny. Ale i InterContinental zanedlouho z hotelové mapy Prahy zmizí. Bude z něho po rozsáhlé rekonstrukci Golden Prague Hotel. Převezme totiž název luxusní restaurace v posledním patře, odkud je jedinečný výhled na hlavní město.

Vlevo bývalý Budovatel, vpravo budoucí Golden Prague

Z nových staveb přejmenovali i Hotel Atrium na Florenci, z toho je už pár let Hilton. Bazén s výhledem na Prahu v posledním patře byl původně v Hotelu Forum u Nuselského mostu, teď je to Corinthia Tower. Na hranici Pankráce a Krče kdysi postavili Barceló, nyní se jmenuje Occidental. 

Zmizelé hotely

  • V Českých Budějovicích býval na ústředním náměstí hotel U Zvonu. Ten se jen poupravil na dvojnázev Grandhotel Zvon a Hotel Zvon. Jiný budějovický hotel Grand se stal hotelem Malše. Už ale neexistuje, je z něho banka.
  • V Beskydech je hotel Lorkova vila, kdysi Čeladenka.
  • Na české hotelové mapě už nenajdete žádnou Družbu, těch bylo napříč Československem hodně. Často sloužívaly odborářům. Ubytovací podniky s tímto názvem najdete v současnosti už jen na Slovensku a samozřejmě v Rusku nebo také na Ukrajině.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek