Kolik vesty váží, co umí?
Vesta váží asi čtyři kila. Ochrání nás proti střepinám, prořezu, propichu a běžnému střelivu. Je od české firmy a má ochranný límec, to je výhoda. Při ošetření je totiž záchranář zakleknutý nad pacientem se skloněnou hlavou, a je tak zezadu nechráněný proti útoku.
Jak vestu zkoušíte?
Zkoušíme ji při všech běžných činnostech u záchranky. Ráno jsem si ji oblékl a vyrazil s ní do terénu.
Omezuje vás nějak v práci?
Neomezuje. Je dobře anatomicky řešená, dá se nosit přes oblečení i skrytá, přitom vždy dobře sedí. Už jsem v ní dokonce i resuscitoval a nijak mě neomezovala.
Útoky na záchranáře se množí. Je dovybavení helmami nebo neprůstřelnými vestami ještě prevence, nebo už nutnost?
Napadení přibývá, ale pořád je to ještě prevence. Většinou totiž nejde o napadení zbraní, spíše se po vás opilec ožene pěstí.
Setkal jste se vy sám s napadením?
Ano, ošetřovali jsme opilého cizince, byl zraněný na hlavě. Probralo ho světlo v sanitce, byl zmatený a napadl nás. Podařilo se nám přivolat policii, který byla rychle na místě a útočníka zneškodnila.
Jaké vybavení mají nově záchranáři dostat?
Balistické vesty, helmy s ochranným štítem a čelovkou, rukavice odolné proti proříznutí a ohni, a speciální boxy. Ty obsahují materiál určený k rychlému zastavení krvácení a ošetření několika desítek lidí. Jejich součástí je také speciální škrtidlo používané armádou, takzvaný turniket. Dokáže ho zaškrtit jednou rukou sám poraněný.
Hodilo by se ještě něco?
Základem je kvalitní helma a vesta. To je vybavení pro záchranku dostačující. Pokud dostaneme zprávu z operačního střediska, že hrozí nebezpečí, tak jsme opatrní, za každou cenu nejdeme do akce a čekáme se zásahem na pokyn policie.
Proč vestu testuje zrovna inspektor provozu?
Protože při hromadném neštěstí je první na ráně, když řídí zásah přímo na místě. Je v první linii a měl by být lépe chráněn.
V každé sanitce by měla být jedna vesta. Jak je to ale s její velikostí? Padne každému?
Vesta je nastavitelná, do běžné velikosti L se vejde drobná doktorka i urostlý záchranář. Snadno se nastaví pomocí suchých zipů a několika plastových přezek.
Jaké pomůcky jste používali doteď?
Měli jsme jen přilby, používáme je třeba pro zásahy na stavbách nebo někde ve štole či kolektoru.