Na chodníku ve Strašnicích ležel v úterý večer starší muž se zraněním hlavy a nebyl schopen zavolat si pomoct. Naštěstí ho uviděli kolemjdoucí a ti neváhali a vytáhli mobil. Místo volání na 155 jen třikrát kliknuli a mobilní aplikace poslala souřadnice, kde se se zraněným nacházejí.
„Dorazili jsme tam za šest minut a pětaosmdesátiletého pacienta po ošetření převezli s úrazem obličeje a podchlazením organismu do vinohradské nemocnice,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Úterní výjezd tak byl první pražský případ ostrého využití aplikace Záchranka.
Hlavní výhodou služby je přesná lokalizace místa, kde se zraněný nachází. Záchranáři obdrží díky aplikaci SMS zprávu s GPS souřadnicí, a snadno se tak dostanou k pacientovi.
V situacích, kdy jde o život, je každá vteřina drahá. Své o tom vědí i v Brně. Právě tady byla aplikace použita v Česku vůbec poprvé. Stalo se tak dva dny poté, kdy byla spuštěna. Brněnský výjezd měl podobný scénář jako ten v Praze. Starší muž, kolaps na ulici a duchaplný kolemjdoucí s aplikací v mobilu.
„Jsem moc rád, že to funguje. Napadlo mě aplikaci vytvořit, už když jsem před třemi lety studoval Vysoké učení technické v Brně,“ říká pro deník Metro Filip Maleňák, autor aplikace. O svém nápadu napsal bakalářskou práci. Záchranářům se projekt zalíbil a Maleňáka oslovili.
Nyní má jeho studentský nápad 50 tisíc stažení a to je aplikace dostupná teprve od 8. března.