metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav
Přistávací dráha na ruzyňském letišti Václava Havla. | foto: Prg.aero.czMetro.cz

Přímá linka mezi Prahou a Šanghají by podle Sobotky mohla začít létat příští rok na jaře

  12:48
Nové letecké spojení mezi Prahou a Šanghají se rýsuje už na jaře příštího roku. Na dnešním Čínském investičním fóru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Linka připravovaná za spolupráce s čínským leteckým přepravcem China Eeastern by tak měla rozšířit spojení s Čínou. V září byl zahájen provoz přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem, který provozuje čínská Hainan Airlines.

„Pevně věřím, že již na jaře příštího roku naváže na linku Hainan Airlines nový projekt českého leteckého přepravce a společnosti China Eastern novým spojením mezi Prahou a ekonomickým centrem Asie - Šanghají,“ řekl premiér.

Českým dopravcem, který by měl na spojení obou měst spolupracovat, by měla být společnost Travel Service. Zahájení jednání dnes potvrdila mluvčí firmy Vladimíra Dufková s tím, že rozhovory jsou na samém počátku, a firma je tedy nebude v tuto chvíli více komentovat. Travel Service je největší tuzemskou leteckou společností. Desetiprocentní podíl ve firmě patřící do skupiny Unimex Group, vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, koupil nedávno čínský investiční fond CEFC. Ten původně oznámil zájem v dopravci držet 40procentní podíl.

Dále premiér uvedl, že během své návštěvy Číny ke konci listopadu projedná s čínskými nejvyššími představiteli smlouvu o strategickém partnerství. Ta bude podle něj podepsána v Praze příští rok při příležitosti návštěvy čínského prezidenta.

Sobotka také zopakoval, že by se ČR mohla stát základnou pro vstup čínských finančních institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce ICBC, China Development Bank a China Construction Bank uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v ČR. Ta začne působit v ČR do konce roku a sídlit bude v pražském Florentinu.

Nová hedvábná stezka

Během listopadové cesty Sobotka podepíše v Číně rovněž dohodu o zapojení České republiky do iniciativy Nová hedvábná stezka. Cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Součástí je například vybudování nové infrastruktury včetně železničních koridorů. Podle odborníků má Hedvábná stezka snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři.

Hlavním cílem dvoudenního Čínského investičního fóra (CIF) je rozvoj ekonomické a investiční spolupráce. Přítomno je na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy. V rámci jednání by mohly být oznámeny další čínské investice do tuzemských podniků. Sobotka například uvedl, že se připravuje vznik vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny za více než 250 milion korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek