Původní předpisy kvůli výtkám a po bouřlivé veřejné debatě v lednu zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Pražský magistrát nyní připravuje dvě novely - technickou a věcnou. „Otázka notifikace záleží na tom, co přesně v těch novelách bude. Pokud tam budou mít opět technické požadavky na výrobky nebo na části staveb, což vypadá, že tam bude, tak ta notifikace potřebná bude,“ upozornil Votruba, který má na MMR starosti veřejné investování.
Praha je zároveň krajem a ty musí podle Votruby podobné dokumenty nechat notifikovat automaticky. Dodal, že ministerstvo s Prahou na přípravě intenzivně spolupracuje. „Když se připravovaly pražské stavební předpisy, tak komunikace příliš nefungovala. Nyní funguje. Doufám, že proto budou novely lépe připravené a my jako ministerstvo nebudeme muset opět pozastavovat jejich platnost,“ řekl.
Žádné předpisy = dražší byty
Chybějící stavební předpisy prodraží podle developerů nové byty. Zpomalení přípravy bytové výstavby podle nich způsobí i nový zákon o posuzování vlivu na životní prostředí. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q1/2015. Osm z deseti developerských společností, které se věnují rezidenční výstavbě, podle ní tvrdí, že aktuální neplatnost pražských stavebních přepisů jim působí značné komplice a povede ke zpomalení přípravy pro novou výstavbu.
„Zmatky kolem PSP vytváří nejistotu ohledně plánování projektů. Nově připravované projekty může taková nejasnost výrazně zbrzdit,“ tvrdí generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Podobný názor má i ředitel a jednatel YIT Stavo Vladimír Dvořák. „Neplatnost pražských stavebních předpisů se v každém případě projeví negativně na rozvoji developerského trhu,“ varuje Dvořák. Podle předsedy představenstva Central Group Dušana Kunovského je nejasná budoucnost tohoto předpisu pro fungování trhu zcela destruktivní.
Evropská komise se už vyjádřila
Podobně se vyjádřil i náměstek primátorky Matěj Stropnický. „Dopis s odpovědí jsem už dostal. Když to úplně jednoduše shrnu, tak Evropská komise nám sdělila, že je-li předpis, který se má předložit k notifikaci, technickým předpisem, pak ta notifikace je potřeba. Není-li technickým předpisem, není notifikace potřeba. Ovšem už se nevyjádřila k tomu, zda PSP jsou nebo nejsou technickým předpisem,“ uvedl k dopisu Stropnický.
Připustil však, že magistrát bude muset poslat k posouzení jak připravovanou technickou novelu, tak rozsáhlejší věcné změny prováděcího předpisu. „Myslím, že pravděpodobnější verze je ta, že budeme muset tu notifikaci provést,“ řekl Stropnický.
Architekti a developeři předpisy vítali
Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Loni vyvolala billboardová lobby na protest proti předpisům silnou mediální kampaň. Nesouhlasí totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášely. Narážela přitom i na dlouholetou smlouvu Prahy s JCDecaux, která prý na poli reklamy znevýhodňuje konkurenty. Architekti a developeři naopak změnu přivítali.
Ministerstvo pro místní rozvoj předpisy v lednu kvůli několika výtkám zrušilo, následně kvůli tomu demonstrovala část odborné veřejnosti. Rada nakonec po několika odkladech v únoru schválila dvě novely předpisů. Dočasná technická novela má začít platit zhruba od května. O předpisy se začala zajímat policie, na základě podnětu je nyní prošetřuje také antimonopolní úřad.