metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Dalších 21 fotografií v galerii
5. Škoda 14T | foto: Škoda Transportation

Slyšíte to ticho? Už druhý týden nejezdí hlučné tramvaje 14T. A nikomu nechybí

  8:00
Na začátku minulého týdne zůstalo stát ve vozovnách pro technickou závadu šest desítek tramvají 14T, kterým Pražané přezdívají Porsche. Jako by ani nikomu nechyběly.

Cestujícím ani dopravnímu podniku nechybí. Alespoň podle ohlasů čtenářů deníku Metro. „Dokud 14T nebudou jezdit, bude před domem konečně klid a já budu moci vyvětrat. Ty tramvaje jsou hrozně hlučné,“ napsal Metru čtenář J. Bobek.

Tramvají bude dost i po prázdninách

Škoda 14T
Škoda 14T

Dopravní podnik místo nich nasadil modernější 15T ForCity. „Dočasné přerušení provozu tramvají se cestujících nijak nedotklo, odstavené soupravy byly nahrazeny vozy jiných typů z vozového parku. Dopravní podnik je současně připraven na zajištění provozu po skončení letních prázdnin,“ vysvětluje jeho mluvčí Jiří Štábl. Jen letos dopravce uvedl do provozu čtrnáct nových tramvají 15T ForCity a do konce roku by k nim mělo přibýt dalších osm.

Na kontrole vozů, které mají podle dopravce trhliny v podvozcích, se pracuje. „V pondělí byly zahájeny prohlídky. Jedná se o poměrně časově náročné kontroly, při kterých je nutno odpojit podvozky. Kontrola každé soupravy trvá několik dnů,“ popisuje Štábl. A co bude s hlučnými a poruchovými tramvajemi dál? To se ukáže až po jejich prověrce. Dopravní podnik ale už v květnu začal mluvit o tom, že tramvaje, které díky dodávkám nových tramvají 15T nepotřebuje, chce prodat. Nejspíš na východ, do některé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Tramvaje z jedné rodiny

Prohlédněte si nejbližší příbuzné Škody 14T

Tramvaj 16 T Wroclaw

Tramvaj 13 T Brno

Tramvaj 19 T Wroclaw

Co všechno bolí tramvaje 14T Porsche

Minulý týden oznámil dopravní podnik nález trhlin na konzolách určených k uchycení táhel, které vedou podvozek a přenášejí tažné a brzdné síly.

  • Trhliny se našly na šesti vozech 14T z 59. Na kontrolu ale šly všechny.
  • Výrobce tramvají Škoda Transportation se k poruše zatím nevyjádřil.
  • Dopravní podnik měl s tramvajemi 14T problémy i v minulosti. Dopravce objevil u padesáti závady na převodovce.
  • Jen do konce roku 2012 na ně podal na 400 reklamací kvůli řadě drobných závad – problémy měly vozy například s brzdami nebo koly.
  • Tramvaje jsou díky své větší váze také hlučnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek