metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František

Další 4 fotografie v galerii
Prostory metra dostávají kvůli vandalům zabrat. | foto: Radim Ploczech

Sprejeři čmárají v metru. Nechávají po sobě škody za miliony

  13:00
Dopravní prostředky městské hromadné dopravy jsou častým terčem vandalů. Ti se nejen podepisují sprejem na soupravy metra, ale také lepí samolepky, řežou do sedaček či do skla. Dopravní podnik pak platí ročně miliony korun za opravy a čištění.

Vandalové dávají dopravním prostředkům hromadné dopravy pořádně zabrat. jejich oblíbeným cílem zůstávají také prostory podzemky. "Někdejší architektonická chlouba Prahy doznala za pár let opravdu výrazné změny. Devastace obkladů, krádeže kovových prvků a mnoho cestujících, kteří vagony využívají spíše k noclehu," stěžuje si čtenář Radim Ploczech, který vyfotil posprejovaný vestibul stanice Náměstí Republiky.

Graffiti stojí dopravní podnik miliony korun ročně

Právě graffiti zůstává jedním z nejpalčivějších problémů vůbec. Jen za loňský rok sprejeři v metru počmárali téměř 27 tisíc metrů čtverečních plochy. To je zhruba stejně, jakoby posprejovali například celé obchodní centrum Krakov v Bohnicích. "Náklady dopravního podniku na odstranění graffiti za loňský rok se vyšplhaly téměř na 8 milionů korun," říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Hned po sprejerech dělají největší škody vandalové, kteří ryjí nápisy do skla souprav metra, ničí sedačky či rozřezávají gumy dveřních křídel. Potíže jsou také s nálepkami, které se pravidelně objevují jak na soupravách, tak na nástupištích a vestibulech.

Tramvaje jsou také počmárané

Kromě souprav metra se od graffiti musí ve velkém čistit také tramvaje. "Loni jsme jen za odstraňování graffiti z tramvají utratili 3,4 milionů korun," popisuje Řehková.

Přestože proti vandalismu v MHD bojuje dopravní podnik ve spolupráci s magistrátem města a policií, jedná se stále o boj s větrnými mlýny a vandalů neubývá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek