Švandovo divadlo poveze do USA dva tituly: komorní drama Šoa nastudované v češtině a jeho pozdější anglickou verzi The Good and the True v podání britských herců Isobel Pravda a Saula Reichlina.
Zatímco anglická verze měla v New Yorku premiéru loni v renomovaném divadle DR2 na Off-Broadwayi, hra Šoa s Miroslavem Hruškou a Zuzanou Onufrákovou se americkému publiku představí poprvé.
„Titul Šoa bude mít americkou premiéru 15. června, The Good and the True je na programu 17. června. Představení se uskuteční v sále Bohemian National Hall přímo v srdci Manhattanu,“ řekla Magdalena Bičíková, která smíchovské scéně připravuje mediální servis.
Obě inscenace vyprávějí o napínavých osudech olomouckého atleta Miloše Dobrého a prvorepublikové herečky Hany Pravdové, kteří unikli téměř jisté smrti v koncentračních táborech. Režisérem a spoluautorem obou her je ředitel divadla Daniel Hrbek.
Hrdinku hrála její vnučka
„Při newyorské premiéře publikum a kritiku zaujal i fakt, že Hanu Pravdovou, jejíž nadějně rozjetou kariéru v českém filmu a divadle zmařila válka, ztvárnila na jevišti její vnučka Isobel Pravda, podobně talentovaná a krásná, jako byla kdysi její babička,“ vysvětlila Bičíková.
I program Kulturfestu počítá podle ní s diskusemi diváků s tvůrci a pamětníky. Vedle českých a britských divadelníků se jich zúčastní i předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek, který je vnukem atleta Miloše Dobrého. Právě vzpomínky jeho dědečka na těžké válečné roky spolu s poutavými knižními memoáry Hany Pravdové vznik obou her inspirovaly.
Hostování Švandova divadla se uskuteční ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku, konzulátem ČR a Stálou misí při OSN. Režiséra a ředitele Švandova divadla Daniela Hrbka za velkou louží teď čeká setkání se sponzory a také jednání o možném zahraničním turné Švandova divadla po Spojených státech, které by se mohlo uskutečnit v příštích dvou letech.
„Vyjednáváme i o udělení licence na území USA a Kanady, která by místním divadlům umožnila obě hry uvádět s jejich herci, ale v původní podobě, jak je to zvykem třeba u muzikálů. Tedy včetně stejného scénáře, světel, zvuku nebo kostýmů, které používáme ve Švandově divadle. Jde o další způsob, jak divákům na druhém konci světa přiblížit nejen kus z historie naší země uprostřed Evropy, ale zároveň jim představit alespoň malý střípek ze současné české činohry,“ komentoval to Hrbek.
Festival Kulturfest je výběrovou přehlídkou nejzajímavějších kulturních akcí s židovskou tematikou z celého světa. Švandovo divadlo oslovili pořadatelé za Českou republiku, další scény přijedou z Polska, Německa, Rumunska, Francie, Austrálie, Kanady a Jižní Afriky.