metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Večerníček, Army den i obři oceánů. Na co lákají obchodní domy?

  16:44
Obchodní centra ve Praze nabízejí nejen nákupy, ale i zábavu. Deník Metro oslovil velká obchodní centra v Praze. Čím vším se snaží zaujmout návštěvníky ve svých pasážích?
Unikátní Army den ve spolupráci s Armádou České Republiky se do Atria Flora...

Unikátní Army den ve spolupráci s Armádou České Republiky se do Atria Flora vrátí po roce a ve větším. | foto: Archiv OC Atrium FloraMetro.cz

„Akce vybíráme především podle obsahu a tématu samotné aktivity. Jde nám i o to, aby přesně zapadala do jedinečné architektury našeho centra. Součástí centra je i venkovní prostranství s pohyblivou skulpturou umělce Davida Černého, která představuje hlavu významného spisovatele Franze Kafky. Umění je tedy součástí Quadria,“ říká Lucie Mikšovská, marketingová manažerka centra.

Od jeho otevření v roce 2014 tu uspořádali zhruba šest velkých výstav. „V létě to byla například výstava Rio 2016 – Jsme jeden tým, jindy se lidé během Czech Design Pop-up store mohli podívat a koupit si produkty předních českých designérů,“ vzpomíná Mikšovská.

„Nyní jsou pro návštěvníky centra otevřeny dvě zajímavé výstavy. První ve spolupráci s The Chemistry Gallery – Candy shop, kde jsou díla známých umělců jako Jana Brázdila, Jana Vytisky či Jakuba Roztočila. Druhá výstava vznikla ve spolupráci se slovinským velvyslanectvím a Závodem AAMI,“ dodává Mikšovská.

Army den pro kluky i táty

V Atriu Flora se letos už podruhé uskuteční Army den. „Loňský první ročník měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli pokračovat v unikátní spolupráci s Armádou České republiky,“ přibližuje Lukáš Doleček, marketingový koordinátor centra.

Ve středu 26. dubna to bude velké. „Návštěvníci se mohou těšit na ukázky téměř třiceti bojových vozidel, zbraní, robotů a další techniky, a to včetně samohybné kanonové houfnice vz. 77 Dana nebo obrněného transportéru Pandur II,“ dodává Doleček. Po celý den budou k vidění ukázky technik boje zblízka, exhibiční vystoupení Čestné stráže, zadržení figuranta služebním psem, ukázky slaňování nebo přehlídka vojenských uniforem.

Součástí programu bude také autogramiáda snowboardistky Evy Samkové, atleta Pavla Masláka či cyklisty Jiřího Ježka.

V obchodním centru na náměstí Republiky nyní žádné výstavy neplánují. „V minulosti jsme pořádali výstavy pravidelně, na měsíční bázi, často jsme je využívali jako podporu pro různé nadace a neziskové organizace, které tak získaly zajímavý prostor pro svoji prezentaci,“ říká Helena Watson, marketingová manažerka Palladia.

„V letním období jsme vystavovali cestovatelské fotografie, většinou ve spolupráci s cestovatelskými časopisy jako National Geographic, Lidé a Země a Koktejl,“ dodává.

Panenky, ale taky beton

Ještě větší

30

Tolik restauračních jednotek a gastro obchodů má po rekonstrukci tak zvaná food zóna na Chodově. Grand Kitchen, jak se jmenuje, je v novém hávu slavnostně zpřístupněna tuto středu. Na její znovuotevření navazuje pětidenní Food Festival s bohatým doprovodným programem.

Trend zábavy potvrzuje i Centrum Chodov. Výstav tu už uspořádalo desítky, nejčastěji trvají dva až tři týdny. „Ve vnímání nakupování stále více převládá společenský a zábavní rozměr, tomuto trendu se snažíme jít naproti a vedle množství benefitů a speciálních služeb nabízíme také originální doprovodné aktivity,“ říká Petra Valentová, marketingová manažerka tohoto centra. Nyní tu žijí konečnými pracemi, díky kterým se centrum rozšířilo na 100 000 m².

Jednu z akcí spojilo právě se začátkem prací. „Akce se jmenovala Na beton skvělá párty s podtitulem Kopeme za lepší Centrum Chodov! Pro naše návštěvníky jsme si vedle výstavy vizualizací nového centra připravili také řadu disciplín zahrnujících pohybové aktivity i vědomostní kvízy,“ dodává Valentová.

Akce jsou ale opravdu různorodé, a často i spojené s pomocí. „Velkou odezvu měl charitativní projekt Pink Carpet: Helping Dolls, kterou Centrum Chodov připravilo se začínajícími i renomovanými českými návrháři, a jehož cílem bylo pomoct dětem z Fondu ohrožených dětí Klokánek. Čeští návrháři jako například Jakub Polanka, Beata Rajská, Markéta Kopecká, Jitka Klett nebo designérské duo Lazy Eye dostali za úkol vytvořit originální večerní róby ve stylu red carpet pro panenky Barbie. Panenky byly následně během slavnostní akce vydraženy,“ doplňuje manažerka Petra Valentová.

V nejbližší době žádnou výstavu neplánují, všechny přípravy směřují ke slavnostnímu otevření, které se uskuteční na podzim letošního roku. „V nejbližších dnech začínají unikátní animace, které se budou konat pravidelně každý měsíc. Patří mezi ně například dětské Unexpected Kids Show či humorné Stand Upy pod názvem Unexpected Comedy – sérii zahájí přední tváře tohoto uměleckého odvětví – Lukáš Pavlásek, Daniel Čech a Dominik Heřman Lev, kteří vystupují jako Komici s. r. o.,“ uzavírá Valentová.

Obři oceánů v Novodvorské Plaza

Fascinující výstava největších tvorů žijících v hlubinách oceánů a moří planety Země bude v prostorách Novodvorské Plaza k vidění až do 23. dubna.

Výstavu tvoří kolekce o devíti stanovištích se sedmi exponáty. Všechny jsou dokonalými kopiemi největších exemplářů daných druhů jako například žralok bílý, vorvaň obrovský, kosatka dravá, krakatice obrovská či manta obrovská, jsou vyrobené na základě detailních předloh vědeckého zkoumání a mohou tak sloužit jako věrná učební pomůcka.

Pro nezapomenutelný zážitek je pro návštěvníky připravena také interaktivní 3D zóna s obsluhou, která bude po celou dobu výstavy otevřená denně od 14 do 19 hodin.

Mořští tvorové i malby

„Akce plánujeme tak, aby nebyly rušící a spíše dodatečně zpříjemňovaly nákupní čas, věříme, že se nám to daří,“ říká Leoš Pajer, marketingový manažer centra na Smíchově. „Každý projekt má své opodstatnění a cílí na různé typy návštěvníků, nicméně velmi nás těší nevšední spojení kulturních a nákupních zážitků, a proto jsme třeba připravili varietní vystoupení během naší podzimní fashion show Cirque de la mode,“ vzpomíná Pajer s tím, že také zaujala nedávno proběhlá výstava Obři oceánů. Ta se momentálně přesunula do Novodvorské Plaza.

Nově na Zličíně

Na 14. duben chystají oficiální zahájení charitativního fotografického projektu Portréty osobností fotografa Angela Purgerta.

Akce bude spojená s dvoutýdenní výstavou fotografií veřejně známých českých herců, zpěváků a umělců. Projekt podporuje Kliniku dětské hematologie a onkologie FN Motol v Praze.

Přesto, že podobné akce zaujmou, nepořádají jich tolik. „Netvoří páteř našeho marketingového plánu. Vzhledem k velmi vysoké návštěvnosti centra a tedy zaplněnosti prostor se snažíme uvést maximálně jednu až dvě ročně, o to pečlivější je jejich výběr,“ doplňuje Leoš Pajer.

Na otázku, kolik výstav uspořádali na Zličíně, odpovídá marketingová manažerka Jana Češková jednoznačně: „Nepočítaně a projekty to byly skutečně různorodé.“ Některé z nich byly přímo v režii samotného centra, v jiných případech pouze poskytlo své prostory jiným. „Zajímavá je dlouholetá spolupráce s ateliérem Marie Brožové a projektem Obhajoba pastelky, v rámci kterého u nás probíhá pravidelně jedenkrát ročně výstava obrazů kreslených přímo paní Brožovou právě pastelkou na různá pohádková témat. Výstava je vždy propojena s živým kreslením nového obrazu,“ dodává Češková.

Masopust v OC Šestka

Velikonoční masopust proběhne 8. dubna.

Jako host vystoupí Jaroslav Uhlíř, který zahraje i své písničky.

Součástí celé akce bude i doprovodný program pro děti se soutěžemi, tancováním či malováním na obličej. K dispozici bude také oblíbená fotostěna.

Možnost využít svoje prostory nejen k obchodu nabízí i OC Šestka. „V průměru máme tak pět až šest výstav za rok. Za deset let existence centra to tedy již bylo více než 50,“ shrnuje marketingová manažerka Adéla Petráková.

„Snažíme se vybírat akce, které baví nejen děti, ale i rodiče. Ideálně hledáme takové, které v Praze ještě nebyly,“ doplňuje s tím, že v areálu vystavovali už exponáty z papíru či železa, živé ohrožené želvy či auta Tatra. Minulý týden tu skončila interaktivní výstava Vynálezy a objevy, co změnily svět. Největší úspěch ale letos zatím zaznamenal víkend věnovaný fenoménu Star Wars.

Večerníček i květiny

„Doplňkové programy posouvají v očích zákazníků návštěvu centra o úroveň výše,“ říká Veronika Senajová, ředitelka Centra Černý Most. Výstav už tu uspořádali desítky, většinou trvají dva až tři týdny. „Velký úspěch měla interaktivní výstava Večerníček slaví 50. Na návštěvníky čekaly rekvizity, scény a hrdinové z populárních českých večerních pohádek,“ vzpomíná Senajová. Občas mají nejen potěšit oko, ale i něčemu pomoci.

„Zajímavý přínos měl projekt Sídliště, jak dál?, který se zabýval hledáním dlouhodobé vize sídlišť, jejich možnostmi revitalizace a dalšího vývoje. V první fázi studenti 4. ročníku Fakulty architektury ČVUT zpracovali případové studie pro jednotlivá sídliště, které byly následně veřejně prezentovány v našich prostorách,“ doplňuje Senajová. Momentálně plánují podpořit iniciativu v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje výstavou s ekologickou tematikou. „Připravujeme také další ze série cestovatelských přednášek spojených s výstavou fotografií – tradičně jsou velmi oblíbené a navštěvované,“ dodává Senajová.

Pět až dvanáct projektů ročně se zaměřením na různé věkové skupiny vystřídají i ve Vršovicích. „Výstavy v Edenu pořádáme od roku 2009 a prostor dáváme nejen těm edukativním nebo zábavným, ale pomáháme i s propagací různých charitativních projektů,“ říká Renata Nejtková, marketingová ředitelka NC Eden. „Z úspěšných mohu připomenout akci u příležitosti Mezinárodního dne trpaslíků loni v červnu nebo výstavy historických kočárků, bicyklů, motocyklů Harley-Davidson,“ dodává Nejtková.

Návštěvníky zaujala i výstava o historii lokality Edenu, která sahá do počátku 20. století, kdy se v místě stávajícího nákupního centra a stadionu rozprostíral velký lunapark s názvem Eden. Zaujala i výstava kopií soch Terakotové armády. „Výstavy necháváme v pasážích maximálně tři týdny, pak se jejich návštěvnost velmi snižuje,“ udává Nejtková s tím, že nejbližší větší projekt plánují na červen, jeho téma však tají.

Na méně projektů ročně sází ve Štěrboholích. „Pravidelná je již každoroční výstava aut ve spolupráci s Rolls Royce klubem. Loni to byly významné anglické vozy, letos se mohou zákazníci těšit od 21. dubna do 12. května na sportovní vozy,“ dodává Petra Dlabalová, marketingová manažerka místního centra. Již třetím rokem ožívá centrum výstavou Jarní louka, která začala minulý týden. „Letos je v duchu vintage a bude až do 17. dubna, zpříjemní tak zákazníkům i velikonoční pondělí,“ říká Dlabalová. „Zákazníci výstavy velmi kvitují. Oživuje to atmosféru obchodního centra a zabaví to jak je, tak i jejich děti,“ uzavírá.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek