Obsadit policistům jejich kanceláře, laboratoře, cely předběžného zařízení? Poprosit je, aby se na pár týdnů nebo měsíců vystěhovali, uskrovnili či omezili provoz? To není v případě natáčení detektivek moc snadné. Po Praze najdete dost budov, které si v dávné i nedávné minulosti zahrály na kriminální ústředny, obvodní oddělení, ministerstva vnitra.
Například známá budova Dopravních podniků v Holešovicích u dnešního metra Vltavská se objevila hned v několika detektivkách nebo krimiseriálech. Před rokem 1989 představovala například i centrálu StB, rozvědku a další tehdejší bezpečnostní instituce. Před pár lety tu řešili své případy Anna Geislerová, Jiří Dvořák a Ivan Trojan ve Ztracené bráně. Pár metrů odtud je současný objekt radnice Prahy 7. Kdysi to byla Státní plánovací komise a honosnost stavby ji předurčila pro sídlo kriminálky v jedné z detektivek s Rudolfem Hrušínským coby majorem Kalašem.
Policejní služebny a instituce se zabydlely naposledy i v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy v Emauzích. Objekt, jehož spoluautorem byl i známý architekt Karel Prager a který byl v provozu od roku 1974, se zhostil úlohy sídla policejního týmu Octopus.
Taková Kriminálka Anděl měla v prvních sériích sídlo sice ne na Andělu, ale alespoň naproti nedalekému Nádraží Praha – Smíchov. Momentálně operují „andělští“ policisté z Kubánského náměstí z budovy bývalých IPS.
Ani známé První oddělení v čele s majorem Kozákem v podání Ondřeje Vetchého neoperovalo z Bartolomějské nebo z pankrácké pláně či jiné služebny. Za vrahy vyráželi kriminalisté ze Sokolovské ulice z kancelářské budovy v sousedství divadla Gong.
Pro pamětníky je i poslední policejní služebna. Z průběžně opakovaného seriálu Malý pitaval z malého města si jistě každý vybaví, když tehdejší příslušníci Sboru národní bezpečnosti vyjížděli k případům. Za obvodní oddělení posloužily exteriéry budovy ve Stavitelské ulici v Dejvicích.