Mladých bez práce je asi o čtyři tisíce méně než loni.
|
„Mladí lidé se dostávají do začarovaného kruhu, jehož výsledkem je takzvaná ztracená generace, lidé bez pracovních návyků a zkušeností,“ říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní mají absolventi přece jen určitou výhodu. Zaměstnavatel prý v poslední době raději přijme čerstvého absolventa než člověka bez dostatečných schopností nebo s nulovou praxí. „Fenoménem poslední doby je neochota nových zaměstnanců plnit pracovní úkoly a podřídit se nepravidelné docházce,“ dodává Beránková.
Důležitá je morálka
Podle profesorky Střední odborné školy Drtinova v Praze Pavly Nedomové je nutné studentům vštípit pracovní morálku už na střední. „Žáci se u nás připravují na konkrétní profese, ke kterým si během studia doplňují praxi,“ popisuje Nedomová. „Díky tomu je nezaměstnanost našich absolventů téměř na nule,“ vysvětluje Nedomová.
Podle zkušeností Josefa Beránka z České zemědělské univerzity v Praze mají problém najít místo především absolventi úzce zaměřených oborů. „Mají velkou motivaci pracovat v oboru, ale možnosti jsou často jen v zahraničí,“ popisuje Beránek. „Pak dlouho čekají na vhodnou nabídku, jsou neflexibilní a nechtějí dělat kompromisy,“ dodává Beránek. Profesor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls varuje ale i ty, kteří volí obor jen kvůli uplatnění. „Univerzita není jen doškolovací kurz ušitý na míru podle přání zaměstnavatele,“ upozorňuje Hindls.